Zatory płatnicze uderzą w firmy w 2020 r., będzie więcej kłopotów z ogłoszeniem bankructwa

W najtrudniejszej sytuacji jest branża handlowa. Bankructwa ogłaszane są zbyt późno. O obowiązkach wynikających z prawa upadłościowego zapominają prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

– 2019 r. jest kolejnym rokiem, w którym wzrosły zatory płatnicze, a przykładem branża ecommerce, gdzie prawie 4,3 tys. sklepów internetowych ma zobowiązania przekraczające 60 dni i wynoszące ponad 230 mln zł – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta. – Recesja stoi za naszymi drzwiami, czyli coraz więcej firm będzie miało kłopoty z płatnościami.

Najbardziej zagrożony jest handel. W tej branży przeterminowane zobowiązania ma ponad 60 proc. firm. Na drugim miejscu jest branża budowlana.

Przeterminowane zobowiązania mogą zakończyć się bankructwem. W 2019 r. ok. 600 firm zgłosiło wnioski o upadłość, ale sądy odrzuciły aż prawie 500 wniosków. Firmy zbyt późno decydują się na upadłość, postępując niezgodnie z prawem.

Przestrzeganie prawa upadłościowego w 2020 r. będzie bardzo ważne, zwłaszcza z tego względu, że majątek prywatny przedsiębiorców może stać się sposobem na zaspokojenie wierzycieli.

– Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja dla członków zarządów spółek prawa handlowego, natomiast w przypadku prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ma to o tyle istotne znaczenie, że oni także w ciągu ustawowo określonych 30 dni muszą ogłosić upadłość gospodarczą – wyjaśnia mec. G.Baran.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.