Zastrzyk finansowy albo koniec

foto: pixabay.com

Polska gospodarka straciła w wyniku pandemii ponad 180 mld złotych. Wiele branż już w zeszłym roku miało poważne problemy finansowe, które COVID-19 tylko pogłębił. Po lockdownie firmy wracają do życia, ale bez finansowania zewnętrznego nie dotrwają do końca roku. – Szacujemy, że 6-8 procent firm z sektora MŚP potrzebuje natychmiast zastrzyku finansowego, a rozmowy z bankami nie są łatwe. Wyłączenia, wymagania i zabezpieczenia są dziś ekstremalnie duże. – mówią eksperci z serwisu Finfinder.pl.

 

W 2016 roku odmowy przyznania kredytu doświadczył co siódmy biznesmen. Rok temu co piąty. Nie ma jeszcze dokładnych danych, ale z pewnością w tym roku jest dużo gorzej. Banki tego nie potwierdzają, ale powstała czarna lista branż, które nie mają szans na kredytowanie – np. turystyczna, rekreacyjna, gastronomiczna, targowa. – Wakacje poprawiły nieco tragiczną sytuację zagrożonych branż. Ale okres letni się kończy. Nadchodzą sezonowe miesiące przestoju i wrócą stare problemy. Bez szybkiego finansowania zewnętrznego firmy nie dotrwają do kolejnego sezonu. – mówi Monika Mojzesowicz z serwisu Finfinder.pl.

 

Jej zdaniem twarda postawa banków zacznie się z czasem zmieniać. Widać to na przykładzie kredytów hipotecznych. Już w tym miesiącu niektóre banki zaczęły łagodzić wymagania stawiane klientom pragnącym kupić mieszkanie. Wiele jednak zależy od skali jaką osiągnie druga fala pandemii. Może się bowiem okazać, że same banki będą w poważnych tarapatach.

 

Jakie więc opcje mają dziś firmy, które potrzebują wsparcia finansowego. Firmy pożyczkowe? Limity w kosztach pożyczek zawarte w „Tarczach antykryzysowych” sprawiły, że rynek firm pożyczkowych istotnie się skurczył. Nawet o 36 procent. Pożyczki pozabankowe stały się największą ofiarą koronawirusa na rynku finansowym. Do wspomnianych limitów w kosztach doszedł jeszcze poważny wzrost przeterminowań, co jest związane m.in. ze wzrostem bezrobocia. – Firmy pożyczkowe są mocno poturbowane, a co za tym idzie ostrożniejsze w pożyczaniu pieniędzy. Tutaj firmy nie znajdą mniej wymagającego partnera. Sytuację pozabankowego finansowania może zmienić jedynie rynek pracy, który zacznie się podnosić za kilka miesięcy. – przekonuje Monika Mojzesowicz z serwisu Finfinder.pl.

 

Co więc zostaje przedsiębiorcy szukającemu zewnętrznego dofinansowania? Na rynku jest kilka produktów finansowych, które pomogą firmie przetrwać najgorszy okres. Mają swoje ograniczenia, ale w niektórych sytuacjach mogą być źródłem rozwoju firmy. Jest to m.in. pożyczka leasingowa i faktoring. Pierwszy produkt jest dobrą alternatywą dla kredytu. Zresztą z finansowego punktu widzenia pożyczka leasingowa jest traktowana jak kredyt, choć bez udziału banku. Najwięcej korzyści z pożyczki leasingowej osiągną firmy ubiegające się o dotacje unijne, rolnicy i firmy, które nie są płatnikami VAT-u. Co istotne, pożyczką leasingową można sfinansować tylko środki trwałe. I wreszcie faktoring – coraz popularniejszy produkt finansowy w Polsce. I trudno się dziwić. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego 36 proc. firm przyznaje, że ma trudności z egzekwowaniem należności od kontrahentów. Dla 50 proc. firm nieopłacone przez kontrahentów płatności stanowią do 25 proc. wszystkich ich należności. Krótko mówiąc, faktoring jest odpowiedzią na zabójcze dla firm zatory płatnicze. Polega na wykupie przez faktora przeterminowanych faktur. Eksperci serwisu Finfinder.pl przyznają również, że do łask wraca kredyt kupiecki, a coraz więcej ludzi pyta o leasing zwrotny (firma leasingowa odkupuje od przedsiębiorcy środek trwały. Przedsiębiorca może dalej korzystać z tego środka trwałego, ale w postaci leasingu).

 

42 procent firm ma środki na zachowanie płynności przez 3 miesiące. 9 procent firm nie ma żadnych rezerw finansowych. Tak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju przeprowadzonych… na wiosnę tego roku. Skala problemu jest więc gigantyczna. – uważa Monika Mojzesowicz z serwisu Finfinder.pl.

 

Źródło: serwis Finfinder.pl

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.