Zakładamy 3 razy mniej lokat niż przed epidemią

foto: NBP

Kosmetyczna podwyżka WIBOR-u pozostała bez większego wpływu na oprocentowanie lokat bankowych. Wciąż pozostaje ono symboliczne z garstką jedynie ofert pozwalających zarobić 1, 2 czy 3% w skali roku.

Słaba oferta lokat bankowych powoduje, że coraz rzadziej korzystamy z oferty depozytów – wynika z danych NBP. W lipcu 2021 roku w taki sposób rodacy zainwestowali mniej niż 17 miliardów złotych. To o prawie 1/3 mniej niż rok wcześniej, a także prawie 3 razy mniej niż w lipcu 2019 roku.

Z drugiej jednak strony doceniamy bezpieczeństwo i łatwy dostęp do środków zdeponowanych w banku. Przez to pęcznieją kwoty trzymane w „skarbcach” tych instytucji, ale nie w ramach lokat, tylko rachunków zwykłych i oszczędnościowych. Powód jest prosty – rodzime banki przez lata dowodziły, że można na nich polegać. To dlatego zaufanie do nich może być wyższe niż do instytucji np. na Cyprze czy w Grecji.

W lokaty biją oprocentowanie i inflacja

 

Za spadkiem popularności lokat stoją przede wszystkim dwa czynniki – wzmożona inflacja i bardzo niskie oprocentowanie lokat. Przykład? Przeciętny roczny depozyt zakładany w lipcu 2021 roku oprocentowany jest na zaledwie 0,13% w skali roku. To znaczy, że powierzając bankowi na rok kwotę 10 tys. złotych możemy przeciętnie liczyć na zaledwie 13 złotych odsetek i to jeszcze przed opodatkowaniem. To znaczy, że po potrąceniu tego co należy się fiskusowi po roku do naszych 10 tysięcy bank doliczy zaledwie 10-11 złotych odsetek.

Wynik jest co najmniej skromny jeśli porównamy go do tego jak inflacja konsumuje siłę nabywczą oszczędności. Koszyk dóbr i usług, które przed rokiem mogliśmy kupić za 10 tysięcy złotych dziś kosztowałby o około 550 złotych więcej. Oba te elementy – inflacja i oprocentowanie lokat doskonale tłumaczą dlaczego rodacy szukają innych sposobów na inwestowanie kapitału. Efekty widać w postaci rekordowych poziomów sprzedaży obligacji skarbowych, złota, wysokiego popytu na mieszkania czy zainteresowania akcjami, funduszami inwestycyjnymi oraz alternatywnymi sposobami lokowania kapitału.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocen- towanie w skali roku

Max kwota z danym oprocen- towaniem

Okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania

Oferta dla nowych klientów lub środków?

Wymagane produkty dodatkowe

Nest Bank

Rodzinne oszczędności (rodzina 3-os.)

0,001% + bonus 3% (bez PIT)

wpłata do 600 zł miesięcznie

5-15 lat, ale można zamknąć wcześniej

nie

konto

Bank Millennium

Lubię, to polecam

2,00%

20 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Getin Noble Bank

Bonus za aktywność

2,00%

10 tys. zł

12 miesięcy

tak

konto

Getin Noble Bank

Lokata Mobilna

2,00%

10 tys. zł

2 miesiące

tak

aplikacja mobilna

Nest Bank

Lokata Witaj

1,50% lub 2,10%

10 tys. zł

3 lub 6 miesięcy

tak

konto

mBank

Moje cele – oferta prom.

1,70%

10 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Inbank

Lokata

1,60%

50 tys. zł

12 miesięcy

nie

Credit Agricole

Rachunek Oszczędzam

1,50%

20 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Alior Bank

Korzyść do Konta Jakże Osobistego

1,00%

10 tys. zł

do 31.12.2021

nie

konto, karta

mBank

Lokata dla nowych klientów

1,00%

10 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Alior Bank

500+ Konto Oszczędnościowe

1,00%

6 tys. zł

12 miesięcy

tak

konto, 500+

Santander Consumer Bank

Rachunek oszczędnościowy

0,70%

200 tys. zł

do 26.01.2022

tak

Toyota Bank PL

Lokata Plus

0,70%

10 x 40 tys. zł

12 miesięcy

nie

konto

Santander

Lokata mobilna

0,50%

20 tys. zł

4 miesiące

nie

aplikacja mobilna

Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe Profit

0,50%

50 tys. zł

60 dni

tak

konto

Bank Millennium

Lokata Mobilna

0,50%

10 tys. zł

3 miesiące

nie

konto

BOŚ

Ekokonto Oszczędnościowe Na Zielony Start

0,50%

50 tys. zł

do odwołania

tak

konto, karta

ING Bank Śląski

OKO

0,05%

bez limitu

opr. zmienne

nie

BFF Banking Group

Lokata Facto

0,01%

bez limitu

3 miesiące

nie

konto

BNP Paribas

Lokata Standardowa

0,01%

bez limitu

1-12 miesięcy

nie

Konto lub RO

Bank Pekao

Konto oszczędnościowe

0,01%

bez limitu

bezterminowo

nie

konto

Bank Pocztowy

Konto Oszczędnościowe

0,01%

bez limitu

opr. zmienne

nie

PKO BP

Lokata

0,01%

bez limitu

3 miesiące

nie

Opracowanie HRE Investments na podstawie danych z banków (termin nadsyłania informacji 27.09.2021) i stron internetowych banków

Nie wszędzie zarobimy promile

Jeśli ktoś uporczywie nie chce zerwać z przyzwyczajeniem, aby oszczędności zanosić do banku, to powinien zwrócić uwagę na promocyjne oferty przygotowane przez te instytucje.

Z najnowszego rankingu lokat i rachunków oszczędnościowych przygotowanego przez HRE Investments wynika bowiem, że na poszukiwaczy okazji czeka aż 5 ofert, w ramach których możliwe jest uzyskanie oprocentowania na poziomie 2-3%. Niestety przeważnie w ramach tych produktów nie ulokujemy dużych kwot, a do tego z promocyjnego depozytu będziemy mogli skorzystać tylko raz i to na dość krótki czas, ale i tak dzięki nim można liczyć na co najmniej kilkadziesiąt złotych odsetek więcej niż w przypadku statystycznej lokaty bankowej.

Większą swobodę mamy w przypadku depozytów z oprocentowaniem na poziomie od 0,5% do 1,5%. Nie jest tak, że możemy w nie inwestować bez limitu, ale zdarzają się w tym gronie propozycje w ramach których możemy zaangażować nawet 50-400 tysięcy złotych. Znacznie łatwiej znaleźć też rozwiązania, z których mogą skorzystać dotychczasowi, a nie tylko nowi klienci.

Są jednak też instytucje, które nawet w ramach najlepszych depozytów oferują niższe odsetki. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że wraz z oferowaniem coraz niższego oprocentowania banki stawiają potencjalnym klientom coraz niższe wymagania.

W naszym rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich, w ramach których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty lub konta.

Bartosz Turek, Oskar Sękowski
HRE Investments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.