Zadbaj o pracowników fizycznych w zimie. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

W samej branży budowlanej pracuje ponad 1 milion osób, a każda z nich potrzebuje odpowiedniego obuwia roboczego. Buty robocze to nie tylko podstawowe wyposażenie pracowników budowlanych – to niezbędny element stroju każdej osoby, która wykonuje swój zawód na zewnątrz, niezależnie od pogody. Część pracodawców zapewnia dofinansowanie do specjalistycznego obuwia, inni natomiast gwarantują odzież ochronną w pakiecie.

Przepisy Kodeksu pracy oraz normy prawne określają obowiązki pracodawcy wobec pracowników. W okresie zimowym ci pierwsi są zobowiązani zapewnić swoim podwładnym odpowiednie warunki do wykonywania zadań. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy znajdujących się na zewnątrz pomieszczeń. To pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć pracownika przed ewentualnymi zagrożeniami: odmrożeniem, poślizgnięciami, a także skutkami opadów śniegu.

W procesie ochrony pracownika istotną rolę odgrywa odzież i obuwie, czyli środki ochrony indywidualnej. Buty robocze męskie zimowe muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, które doskonale izolują od podłoża. Z tego rodzaju obuwia korzystają m.in. pracownicy szeroko pojętej branży budowlanej. To także niezbędny element ubioru dla wszystkich osób dbających przez cały rok o porządek na ulicach czy skwerach. Obuwie męskie zimowe sprawdza się także w chłodniach i w chłodnych halach.

Buty robocze zimowe – jakie powinny być?

Bezpieczeństwo to podstawa ergonomicznej pracy. Buty powinny posiadać szereg cech, które sprawią, że obuwie spełni oczekiwania pracowników, ale także wymogi dotyczące przepisów BHP. Obuwie powinno być odpowiednio skonstruowane i wytrzymałe, gwarantując bezpieczeństwo i komfort podczas pracy.

Przy wyborze odpowiedniego obuwia roboczego zimowego dla mężczyzn należy zwrócić uwagę na szereg czynników – mówi Marcin Kowalczyk, specjalista ds. jakości firmy Demar, polskiego producenta obuwia. – Obuwie powinno przede wszystkim spełniać odgórne wymagania i posiadać odpowiednie certyfikaty UE, a także deklarację zgodności UE. Przykładem chętnie wybieranego obuwia są buty bezpieczne za  kostkę, czyli popularne trzewiki, które gwarantują izolację od zimna, zabezpieczają palce stopy przed uderzeniem z energią 200J, ograniczają przepustowość i absorpcję wody, a także są odporne na oleje organiczne.

Wysoka jakość wykonania sprawia, że te buty robocze sprawdzą się w każdych warunkach i stanowią skuteczną ochronę dla pracowników. Świetnie sprawdzą się nawet wtedy, gdy za oknem jest śnieg. Ekspert radzi, aby przy doborze obuwia zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostało wykonane.

Podczas dobierania odpowiedniego obuwia do pracy koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jakim materiałem jest pokryte. Pamiętajmy, że modele zimowe powinny posiadać wodoodporną powłokę, a także formowaną anatomicznie wyściółkę, która jest wymienna – dodaje ekspert z Demar. – Obuwie robocze powinno również zawierać elementy odblaskowe, aby pracownik był widoczny nocą. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo. Ponadto nowoczesne obuwie zapewnia absorpcję energii w części piętowej, co znacząco podwyższa komfort użytkowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując buty robocze zimowe? Sprawdźmy, czy spełniają normy bezpieczeństwa a także, o ile to wymagane, czy posiadają właściwości antyelektrostatyczne, odporność na poślizg na podłożu ceramicznym i stalowym. Tylko kumulacja wszystkich tych cech zapewni bezpieczeństwo i komfort pracownikom, wykonującym zadania na zewnątrz.

Obowiązki pracodawcy

Dbanie o pracownika, wykonującego pracę zimą na otwartej przestrzeni, wiąże się z wieloma obowiązkami po stronie pracodawcy. Oto lista 3 podstawowych rzeczy, które powinien zapewnić:

  • posiłki i napoje, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni;
  • odpowiednią odzież ochronną i obuwie;
  • pomieszczenie umożliwiające ogrzania się, zlokalizowane w pobliżu miejsca pracy.

Człowiek wykonujący pracę na zewnątrz w okresie zimowym, jest szczególnie narażony na wychłodzenie organizmu oraz odmrożenia. Odpowiednia ochrona zapewniona ze strony pracodawcy, przekłada się więc na troskę o zdrowie i życie pracownika.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.