Za nami pierwsza edycja Konferencji O&M Eksploatacja i zarzadzanie Farmami PV

Za nami pierwsza edycja Konferencji O&M Eksploatacja i zarządzanie Farmami PV

 

Fotowoltaika jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią wytwarzania energii w Polsce i Europie. Duże przyrosty nowych instalacji słonecznych rodzą nowe perspektywy, ale też wyzwania dla wielu branż. Kluczem do zmniejszenia potencjalnych ryzyk inwestycji, redukcji kosztów i niezawodności instalacji są wysokiej jakości usługi Operation & Maintenance, które były tematem przewodnim pierwszej edycji konferencji O&M Eksploatacja i zarządzanie Farmami PV. Konferencja organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki odbyła się w Warszawie, w dniach 23-24 marca 2022 r.

 

Premierowa edycja Konferencji O&M Eksplotacja i Zarządzanie Farmami PV zgromadziła w jednym miejscu przedstawicieli liderów branży oraz różnorodnych podmiotów zainteresowanych inwestycjami w fotowoltaikę. Uczestnicy mieli okazję zainspirować się najlepszymi praktykami w zakresie O&M prezentowanymi przez ekspertów i dowiedzieć się, jak wypracować najlepsze rozwiązania dla swojej inwestycji oraz efektywnie zarządzać farmą fotowoltaiczną. Dwa dni merytorycznych wystąpień, sesje networkingowe oraz spotkania z wystawcami dały możliwość nie tylko zdobycia praktycznej wiedzy, ale też wymiany doświadczeń i dyskusji branżowych. Patronat honorowy nad konferencją objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Wśród partnerów można wymienić m.in firmy: Huawei  (Partner Główny), Electrum Solutions, Enefit, Budmat czy Photon Energy. Nadzór merytoryczny nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Solar Power Europe.

 

W sesji plenarnej konferencji wystąpili eksperci Electrum Solutions: Maciej Biegański, Kierownik Działu Automatyki oraz Krzysztof Kuc, Kierownik Serwisu. W swoim wystąpieniu „Usługa O&M jako narzędzie maksymalizacji zysków z inwestycji OZE – case studies” postawili tezę, że dla sukcesu komplementarnej usługi O&M nie liczą się wyłącznie standardowo używane monitoring i serwis. Bazując na własnych doświadczeniach zaprezentowali, jak ogromne znaczenie dla całego procesu ma dojrzałość technologiczna, doświadczenie w automatyzacji procesów oraz kompetencje do rozwiązywania złożonych problemów. Prezentacja poparta study learning miała na celu udowodnić słuchaczom, że O&M przeprowadzane zgodnie ze sztuką jest w stanie dostarczyć narzędzi umożliwiających lepsze wykorzystanie potencjału i zmniejszenie strat w produkcji obiektu.

 

Zdaniem obecnego na konferencji Macieja Biegańskiego z Electrum Solutions udział w takim wydarzeniu to przywilej, a wręcz obowiązek wszystkich liderów branżowych: – W zakresie O&M jest wciąż dużo do zrobienia, a wymagania i warunki rynkowe zmieniają się w zastraszającym tempie. Aby pozostać na bieżąco trzeba inspirować się rozwiązaniami liderów i być otwartym na głosy z rynku. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w branży, eksperci Electrum Solution przedstawili możliwości praktycznego wykorzystania usługi Operation & Maintenance jako narzędzia redukcji kosztów utrzymania aktywów energetycznych. Duże zainteresowanie wzbudził zaprezentowany podczas konferencji, autorski system SCADA – EMACS, który można w prosty sposób zintegrować z działaniem całego procesu O&M.

Konferencja stała się swego rodzaju forum wymiany doświadczeń oraz dała możliwość zainspirowania się success stories i case studies od liderów na rynku. Nabiera to szczególnego znaczenia w obliczu wyzwań, przed jakimi stoi cały sektor energetyczny, w tym fotowoltaika. Jak dodaje Maciej Biegański:  – Liczę, że wydarzenie będziemy mogli zapisać w swoich kalendarzach jako cykliczny event branżowy, którego tak bardzo brakowało na polskim i europejskim rynku.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.