Za 10 lat w Polsce ocaleje 6-7 kopalń

foto: serwis agencyjny MondayNews™

Polski rząd pod presją związków zawodowych bardzo szybko wycofał się z planów zamykania kopalń. Nie pierwszy raz, ale decyzji nie da się uniknąć. Koszty obciążające podatników rosną dramatycznie.

Ten rok będzie fatalny, a skala dofinansowywania kopalń olbrzymia. Spadek wydobycia węgla kamiennego w maju wyniósł 40 proc. licząc rok do roku. Jednak są to wyniki sprzed decyzji rządu o zamykaniu kilkunastu kopalń z powodu koronawirusa, a więc te spadki okażą się jeszcze większe.

Wydobycie polskiego węgla spada od czterdziestu lat, natomiast efektywność fluktuuje. Mamy za duże zdolności wydobywcze w porównaniu do krajowego popytu, a eksport jest nieopłacalny.

– Ta efektywność obecnie jest najgorsza od kilkunastu lat, natomiast koszty wydobycia są najwyższe w historii polskiego górnictwa i należą do najwyższych na świecie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – W tych warunkach nie da się sprzedawać węgla nie tylko na krajowym rynku.

Gdy sytuacja górnictwa dochodziła do skraju niewypłacalności decydowano się na zamykanie kopalń. Takie sytuacje powtarzają się mniej więcej w cyklach 5-letnich. Rząd PiS zapowiadał wprawdzie, że będzie ponownie otwierał kopalnie zamykane przez PO, ale nic takiego się nie stało.

Dziś mamy do czynienia ze stagnacją w zatrudnieniu, ale przy spadku wydobycia nieuniknione są kolejne cięcia etatów.

Najbardziej nierentowne kopalnie pogarszają drastycznie wyniki całego górnictwa. I nie tylko Polskiej Grupy Górniczej, zmuszonej do przejęcia nierentownych kopalń, ale także Tauron SA.

– Za 10 lat na rynku pozostanie zaledwie kilka kopalń. Bogdanka na Lubelszczyźnie i 5-6 kopalń na Górnym Śląsku – ocenia ekspert. – Do 2050 r. nie będzie śladu po polskim górnictwie.
W lepszej sytuacji są kopalnie wydobywające węgiel koksujący. Jednak zmiany ze względów ekologicznych, wprowadzany przez UE New Green Deal, są nieuniknione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.