Wzrost cen już zaskoczył, ale będzie jeszcze wyższy

foto: serwis agencyjny MondayNews™

Grudniowy wzrost cen był zaskoczeniem. W styczniu inflacja będzie jeszcze wyższa. Jednak to nie oznacza, że stopy procentowe wzrosną.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w grudniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,4% (wskaźnik cen 103,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,8% (wskaźnik cen 100,8).

– Jako XTB spodziewaliśmy się wzrostu o 3 proc. i była to jedna z najwyższych prognoz – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – A styczeń przyniesie dalszy wzrost inflacji, zwłaszcza że wzrosną niektóre ceny regulowane. To może być nawet 4 proc. wzrost cen.

W grudniu wzrost inflacji był spowodowany nie tylko wszystkim wyższymi cenami paliw. O 1,2 proc. w porównaniu do października podrożała żywność.

– Jednak akurat na te ceny polityka pieniężna nie ma wpływu, natomiast inflacja bazowa pozostaje niska, dlatego nie należy spodziewać się podwyżki stóp procentowych – komentuje ekspert.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.