Wzrost cen bawełny wspierany przez mniejszą produkcję w Indiach

foto: pixabay

Już od wielu miesięcy notowania bawełny poruszają się pod presją podaży. Wyraźny średnioterminowy trend wzrostowy rysuje się na wykresie tego surowca w Stanach Zjednoczonych od października minionego roku. Wtedy notowania bawełny w USA oscylowały w okolicach 67 centów za funt, obecnie sięgają już niemal 90 centów za funt.

Zwyżkom cen bawełny już od dłuższego czasu sprzyja duży globalny popyt na ten surowiec. Jednocześnie, podaż nie była w ostatnich miesiącach zbyt stabilna, a dodatkowo na rynku jest relatywnie niewielka ilość bawełny wysokiej jakości. W ostatnim czasie do problemów podażowych doszedł także atak pasożytów na bawełnę produkowaną w Indiach, co skutkuje mniejszą od oczekiwanej produkcją, a także prognozami wyraźnego spadku areału zasiewów bawełny w tym kraju w sezonie 2018/2019.

Dzisiaj w USA trwa święto, dlatego na rynkach towarów rolnych nie będzie działo się nic istotnego. Niemniej, w średnioterminowym ujęciu presja na wzrost cen bawełny się utrzymuje. Krótkoterminowo ważnym oporem będzie psychologiczna bariera 90 centów za funt.

Dorota Sierakowska
BossaFX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.