Wyzwania w rekrutacji kandydatów wąskich specjalizacji

foto: pexels

Specjalista na rynku pracy to obecnie kandydat na wagę złota. W dobie licznych ekspertów, za którymi w parze nie zawsze idzie solidna wiedza poparta doświadczeniem, trzeba stanąć przed wyzwaniem wyselekcjonowania tych „prawdziwych perełek”. I nie mówimy tu tylko o specjalistach wyższego szczebla z selektywnych branż, równie pożądani na rynku pracy są także kandydaci posiadający konkretny fach w ręku, a tych obserwujemy coraz większy deficyt. Jedynie specjaliści z bardzo bogatą wiedzą dotyczącą poszukiwania i zatrudniania, mogą sobie poradzić z przeprowadzeniem profesjonalnej rekrutacji tak, by przyszły Pracodawca mógł świadomie budować strategię zarządzania ludźmi. A tylko fachowiec zrekrutuje fachowca. Pamiętać trzeba też, że w biznesie, podobnie jak w innych aspektach życia, kluczowe są prawdziwe relacje bo to one implikują sukces wszystkich stron.

W dzisiejszych czasach rynek usług rekrutacyjnych jest już bardzo dobrze znany, zarówno przez Klientów jak i Kandydatów. Rozumiane są zasady jego działania, znany jest zakres usług i różnorodność etapów realizowanych procesów. Wszystkie marki mają dostęp do tych samych narzędzi i rynków. Jednak to, co różnicuje poszczególnych graczy, to nie tylko model operacyjny całej organizacji, ale przede wszystkim model pracy poszczególnych zespołów realizujących projekty. To w nim kryje się największy i kluczowy dla powodzenia każdego projektu wyróżnik.

Obecnie dużo mówi się o sytuacji na rynku pracy. Jedni dywagują na temat tego czym ona jest spowodowana i jakie będą jej krótko i długoterminowe skutki. Inni szukają konkretnych rozwiązań i sięgają po pracowników z innych krajów. Wiele prób radzenia sobie z silnie wydrenowanym rynkiem kandydatów na stanowiska specjalistyczne obejmuje działania mające na celu ilościowe zapełnianie braków poprzez ekspansję rekrutacyjną na inne kraje.

Co niezmiernie istotne, rekrutacjami pracowników wąskich specjalizacji absolutnie muszą zajmować się osoby z bardzo bogatą wiedzą dotyczącą poszukiwania i zatrudniania. Przed nimi bowiem stoją wyzwania związane m. in. z dogłębną analizą rynku pod kątem warunków płacowych oraz benefitów, propozycją optymalizacji systemu wynagrodzeń, systemu pracy, zarządzania talentami i projektami rozwojowymi oraz szkoleniowymi, co w konsekwencji pozwala budować strategię zarządzania ludźmi. Segmentacja rynku i wielobranżowość powodują, że naturalnym zjawiskiem są rekruterzy wyspecjalizowani w danej dziedzinie, którzy szukają osób do pracy jedynie w danej specjalizacji. Rzemiosło rekruterskie jest w cenie, a szczegółowa znajomość danej branży sprawia, że rekrutacja jest łatwiejsza i kończy się sukcesem. Wzrost zapotrzebowania na wyspecjalizowanych pracowników sprawia, że rekruterzy zaczynają specjalizować się w rekrutacjach w danej branży. Już dziś warto pomyśleć o przyszłości, w której konkurencyjne mogą być usługi rekrutacyjne prowadzone w specjalizacjach powstających na skutek szeroko rozumianej cyfryzacji. Dużo mówi się o zawodach przyszłości, jednak niewiele firm jest przygotowanych na zmiany – wygasanie zawodów i powstawanie kolejnych, bardzo specjalistycznych związanych z szeroko pojętą cyfryzacją.

A jakich specjalistów brakuje na rynku pracy najbardziej? Deficyt wykwalifikowanych pracowników obserwujemy w przemyśle stoczniowym. Brakuje spawaczy, monterów, elektromonterów, elektryków, rurarzy, malarzy, elektroników, ale też technologów i projektantów. Rekrutacje specjalistyczne prowadzone są dla stoczni i jej podwykonawców.
Do tego dochodzi ogromny popyt na pracowników sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz IT. Kolejne inwestycje zagranicznych podmiotów w ostatnich latach zaostrzyły rywalizację o młode talenty, przede wszystkim osoby wykształcone, znające języki obce. Obserwujemy „boom” w branży IT w całym kraju i niewątpliwie przyszłość, jeśli chodzi o specjalistów na rynku pracy, należeć będzie właśnie do szeroko pojętego sektora IT i nowoczesnych technologii. Często używa się pojęcia Big Data, które odnosi się do przetwarzania i analizowania dużej ilości danych, co na rynku staje się coraz bardziej pożądane.

Wszystko wskazuje na to, że dalej dynamicznie rozwijać będzie się w naszym kraju sektor usług dla biznesu, który w obliczu Brexitu może przyciągnąć do naszego kraju kolejne inwestycje sektora finansowego. Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na najbliższe lata zakłada duży udział środków kierowanych na innowacje i zaawansowane technologicznie projekty. Będą więc powstawać nowe, ciekawe miejsca pracy w branżach inżynieryjnych, ośrodkach badawczo-rozwojowych. Warto też odważnie powiedzieć, że z perspektywy rynku pracy, przyszłością są również wszelkie profesje związane ze szkolnictwem technicznym i zawodowym. Ludzie mający w ręku konkretny fach zdecydowanie będą na naszym rynku pożądani.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.