Wyższa wartość funduszy inwestycyjnych w 2020 roku. Eksperci tłumaczą, jak ewoluują nasze sposoby inwestowania

foto: pixabay

317,3 mld złotych – tyle na koniec 2020 roku wyniosła wartość aktywów zgromadzonych przez polskie fundusze inwestycyjne. To wzrost o 1% w stosunku do roku poprzedniego, gdy zgromadzono na nich łącznie 314,2 mld złotych – wynika z lipcowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekspertów fintechu BlockBen, sposoby inwestowania Polaków będą ewoluować, także z uwzględnieniem nowoczesnych kierunków, takich jak kryptowaluty.

Jak wynika z danych GUS, zgodnie z informacją o złożonych sprawozdaniach finansowych, w końcu 2020 roku w Polsce funkcjonowało ogółem 737 funduszy inwestycyjnych. Wynik z operacji funduszy inwestycyjnych był w ubiegłym roku dodatni i wyniósł 10 mld zł. O ponad 3 miliardy złotych wzrosła łączna wartość aktywów zgromadzonych przez fundusze inwestycyjne, co może sprawić, że wiele osób zacznie się zastanawiać, czym one są i jak do nich przystąpić.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że fundusz inwestycyjny jest jak jeden duży portfel, do którego swoje pieniądze wkładają różni inwestorzy. Nie musisz mieć dużej wiedzy o inwestowaniu czy dużych pieniędzy na koncie, by mieć swój udział w takim portfelu. Co ważne, później pieniądze z tego portfela są inwestowane na wiele różnych sposobów – np. w akcje lub obligacje. Każdy, kto dołączy do funduszu inwestycyjnego od początku wie, w jaki sposób te pieniądze będą inwestowane. Osiągnięty zysk jest dzielony proporcjonalnie, w zależności od tego, ile pieniędzy włożył do niego dany inwestor – tłumaczy Attila Krocsek, ekspert estońskiej firmy fintechowej BlockBen.

Jak przystąpić do funduszu inwestycyjnego?

Eksperci podkreślają, że swoją przygodę z funduszem inwestycyjnym można rozpocząć na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada konsultację z doradcą finansowym (niezależnym lub pracującym w banku, z którego korzystamy), który po rozmowie na temat potrzeb użytkownika, dopasuje fundusz pod nasz plan, określi poziom ryzyka i będzie monitorować wyniki inwestycji. Druga droga jest poniekąd prostsza.

Dzięki dynamicznie powstającym platformom sprzedaży funduszy inwestycyjnych w Internecie, można dokonać wszystkich formalności nie wychodząc z domu. Największą zaletą tej formy jest dostęp do narzędzi monitorujących wyniki poszczególnych funduszy. Możemy zatem trzymać rękę na pulsie i sami decydować o swoich finansach. Najpierw warto jednak dużo przeczytać o funduszach inwestycyjnych – trzeba wiedzieć, jak to funkcjonuje i w co warto „wejść” – dodaje Attila Krocsek.

Zarabiać można nie tylko w funduszach

Dane GUS wydają się pokazywać, że fundusze inwestycyjne cieszą się dużą popularnością. Eksperci zauważają jednak, że rynek inwestycyjny ewoluuje i da się odnotować rosnące zainteresowanie innymi rozwiązaniami finansowymi, które umożliwiają bardziej zróżnicowane inwestowanie.

Kryptowaluty stają się ciekawym rozwiązaniem dla wielu osób. Nie tylko są coraz bardziej popularne, ale również coraz bardziej uregulowane i akceptowalne w płatnościach. Dlatego, choć przez ich zmienność ryzyko inwestycyjne jest wysokie, rośnie liczba sposobów inwestowania w kryptowaluty. Jednym z takich rozwiązań jest tworzony przez nas BlockBen Index Token. W skład BIT TOP20+ wchodzą kryptowaluty o znaczącym potencjale oraz stabilne aktywo kryptowalutowe oparte na złocie. Wartość BIT posiadanego przez klientów zmienia się zgodnie z wynikami kryptowalut znajdujących się za BIT TOP20+ – zauważa Attila Krocsek.

Eksperci podkreślają, że choć konieczne jest oddzielenie funduszy inwestycyjnych od innych rozwiązań finansowych, to rosnące możliwości inwestycyjne świadczą o szybkiej ewolucji rynku finansowego w ostatnich latach.

 

***

O BlockBenwww.blockben.com

BlockBen jest dostawcą usług informatycznych i finansowych zarejestrowanym w Estonii. Ich najbardziej cenionymi produktami są opracowana i utrzymywana przez nich platforma blockchain oraz powiązany z nią system finansowo-księgowy. BlockBen oferuje m.in. BlockNoteX, cyfrowe aktywo z depozytem 100% złota na blockchainie Ethereum.

Kontakt:

blockben@r4s.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.