Wypłaty dywidend przez LOTOS, PZU i GRUPA AZOTY

foto: flickr, GPW

Presja podażowa na krajowym rynku nie ustępuje. Indeks szerokiego rynku WIG schodzi poniżej poziomu poprzedniego dołka, co technicznie umacnia tendencję spadkową. Zniesienie 50% z całej fali wzrostowej w okresie 2016-2018 określa najbliższy punkt zatrzymania w pobliżu 54,8 tys pkt., czyli dość blisko bieżących notowań. Słabo prezentuje się sektor bankowy, którego subindeks WIG-Banki jest na nowym rocznym minimum. Mocna spadkowa świeca na PKOBP i PEKAO podpowiada kontynuację zniżki. Opublikowany wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia RPP sugeruje pozostawienie stóp procentowych na bieżącym poziomie przez okres kolejnych kwartałów. Argumentem za takim podejściem jest teza, że stabilizacja stóp na bieżącym poziomie sprzyja realizacji celu inflacyjnego oraz uwzględnia otoczenie gospodarcze z ujemnym poziomem stóp procentowych w strefie euro (w opinii ECB najbliższa podwyżka nie wcześniej niż w połowie 2019). W podejściu do banków komercyjnych ewentualna wizja wzrostu marż odsetkowych pozostaje więc nadal odsunięta w czasie.

Z informacji ze spółek zwracamy uwagę na zakończone WZA największych spółek ze wskazaniem na LOTOS, PZU i GRUPAAZOTY, gdzie zostały uchwalone wypłaty dywidend odpowiednio 1 zł, 2,5 zł i 1,25 zł, co przy wczorajszych kursach zamknięcia daje stopę dywidendy na poziomie odpowiednio 1,83%, 6,67% i 3%. W przypadku PZU wyższa stopa dywidendy będzie w stanie częściowo powetować słabsze zachowanie notowań w ostatnich tygodniach.

W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na dane z Niemiec o sprzedaży detalicznej (w porannym odczycie zaraportowano wynik słabszy od prognoz) oraz z rynku pracy, a także w USA dane o dochodach i wydatkach ludności oraz finalnym odczycie wskaźnika nastrojów Uniw. Michigan. / Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.