WIG20 mocno w górę, mieszane nastroje na rynku akcji w Europie

foto: GPW SA

Wydaje się, że rynki nie pamiętają już o napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Na pierwszy plan wchodzą inne tematy. W najbliższych dniach inwestorzy będą się skupieni na relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami. W tym tygodniu ma bowiem dojść do podpisania fazy pierwszej umowy handlowej. Dodatkowo uwagę będą także skupiać publikacje wyników poszczególnych spółek z Wall Street.

Jeśli chodzi o dzisiejszy dzień, ten zaczęła się w raczej w dobrych nastrojach.Większość azjatyckich indeksów zakończyła sesję na plusie, co ma związek z podpisaniem fazy 1 umowy handlowej, które jest zaplanowane na najbliższą środę. Południowo koreański KOSPI znalazł się 0,8% plusie, a Hang Seng zyskał 0,9%, podczas gdy chiński SCI wzrósł jedynie 0,1%. Wzrosty na rynku akcji w godzinach nocnych przełożyły się na wyższe otwarcie w Europie. Niemniej kolejne godziny przyniosły korektę i ostatecznie sesja okazała się mieszana. Niemiecki DAX zakończył dzień 0,3% pod kreską, z kolei francuski CAC zniżkował jedynie 0,12%. Na uwagę zasługuje jednak GPW. Polskie indeksy wyróżniały się pozytywnie na tle europejskich. WIG20 zdołał zamknąć się w okolicach 1% na plusie, a WIG20 zanotował aż +1,22%. Ponadto sWIG80 znalazł się na najwyższych poziomach od 1,5 roku.

Spoglądając z kolei za ocean, amerykańskie indeksy również znajdują się na plusie. Niemniej zmienność na dwie godziny po rozpoczęciu sesji jest bardzo niska. Powyższym otwarciu notowania utrzymują się w wąskim przedziale konsolidacji. Po godzinie 17:30 najlepiej radzi sobie Nasdaq, gdzie wzrosty wynoszą blisko 0,6%. Niewiele za nim znajduje się S&P500 z wynikiem +0,42%, z kolei Dow Jones notuje +0,2%. Podczas dzisiejszej sesji nie poznamy żadnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, dlatego też ruchy mogą być ograniczone. Inwestorzy wyraźnie wyczekują na informację o dealu USA z Chinami, oraz na wyniki spółek. Sezon zaczyna się od publikacji raportów banków i instytucji finansowych.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych

XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.