WIG20 liderem wzrostów w Europie

foto: pixabay

Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować dobre nastroje. Pomimo, że na szczycie Unii Europejskiej nie doszło do porozumienia w sprawie programu odbudowy, tak na rynku nie widać pogorszenia sentymentu. W momencie kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o programie pomocowym, miał on wynosić 750 miliardów euro, jednak aktualnie nie wiadomo na jaką kwotę ostatecznie zdecydują się członkowie UE. Negocjacje na szczycie wciąż trwają, jednak na razie nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało dojść do przełomu.

Dzisiejsza sesja dla większości głównych indeksów giełdowych zakończyła się na plusie. Niemiecki DAX zyskał niemal 1%, tyle samo co włoski FTSE MIB, z kolei francuski CAC40 dodał prawie 0,5%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,46% pod kreską. Jednak na szczególną uwagę zasługuje nasz polski WIG20, indeks dwudziestu największych spółek zyskał dziś 2,48%, co uplasowało go na pierwszym miejscu wśród głównych pakietów na Starym Kontynencie. Tak dobrą sesję zawdzięczamy danym o produkcji przemysłowej za czerwiec, która nieoczekiwanie wzrosła o 0,5% w ujęciu rocznym, podczas gdy w maju skurczyła się ona o 17%. Wśród polskich blue chipów 13 spółek zamknęło sesję na plusie, a 7 odnotowało straty. Niewątpliwie liderem dzisiejszego dnia była Polska Grupa Energetyczna, gdzie wzrosty wyniosły 19,65%. Na drugim miejscu znalazł się z kolei Tauron, który wzrósł 15,66%.

Z kolei patrząc na rynek amerykański, w momencie przygotowywania tego komentarza, najlepiej radzi sobie indeks technologiczny Nasdaq, gdzie wzrosty wynoszą blisko 1,5%. Z kolei S& P500 zyskuje 0,33%, a Dow Jones traci 0,25%. W dalszej części dnia nie poznamy kluczowych danych, które mogłyby w znaczący sposób przyczynić się do zwiększenia zmienności, dlatego też obecny sentyment może utrzymać się do końca sesji.

Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB
lukasz.stefanik@xtb.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.