Wielozadaniowi pracownicy magazynów pożądani na rynku

pexels

Niemal 654 tys. osób jest obecnie zatrudnionych w Polsce, według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w branży obejmującej transport oraz gospodarkę magazynową. Aktualnie jest to jeden z najbardziej dominujących sektorów na polskim rynku pracy. Najpopularniejszą lokalizacją dla infrastruktury magazynowej jest centrum Polski, co wynika z jego dostępności komunikacyjnej. Nic więc dziwnego, że prawie połowa zatrudnionych w branży przypada na woj. mazowieckie (bez mała 287 tys. osób). Jednym z przykładów infrastruktury magazynowej na Mazowszu jest 5 centrów logistycznych globalnej firmy w Błoniu. W powiecie warszawskim zachodnim, w którym znajduje się Błonie, stopa bezrobocia nawet w okresie pandemii koronawirusa nie przekracza 2,5 procent i należy do najniższych w całym kraju.

  • Amerykańska firma Iron Mountain, będąca liderem w branży zarządzania informacją, posiada 14 magazynów ulokowanych w całej Polsce – kluczową lokalizację stanowi 5 magazynów w Błoniu.
  • Spora część Polaków niezwiązanych z branżą posiada mylne wyobrażenie na temat pracy we współczesnych, nowoczesnych magazynach.
  • Prace magazynowe w centrach logistycznych stanowią jedynie 30 proc. Pozostałe działania wymagają ekspertów także z innych dziedzin: logistyki, transportu, specjalistycznych prac archiwistycznych, a także procesów związanych z cyfryzacją danych.

Co roku, zajmując się obsługą ponad 1,5 tysiąca klientów reprezentujących różne gałęzie biznesu, przetwarzamy nawet 100 milionów stron dokumentacji papierowej – mówi Marcin Skrzypczak, RM Operations Manager, Iron Mountain Polska. – A mamy i takie projekty, w ramach których procesujemy 20 milion dokumentów w interwałach półrocznych. Takie wyzwanie wymaga od nas nowoczesnych i komplementarnych rozwiązań dla całego procesu, od logistyki i magazynowania, przez archiwizację, na wprowadzaniu danych do systemu kończąc.

Szerokie spektrum kompetencji

Pracownicy magazynów są obecnie – w czasie pandemii COVID-19 – obok sprzedawców, najbardziej pożądanymi kandydatami na rynku pracy. Jak wynika z najnowszych badań, miesięcznie pojawia się na polskich portalach nawet ponad 5 tys. ofert ogłoszeń rekrutacyjnych dotyczących tej właśnie branży[1]. Jednak wyobrażenie na temat tego, jak wygląda i na czym polega praca we współczesnych, bardzo nowoczesnych magazynach nie zawsze jest do końca zgodne z prawdą. Np. obsługa dokumentów papierowych to procesy związane nie tylko ze składowaniem w magazynie, ale również całym spektrum różnych innych działań. Ogromną rolę w centrum logistycznym odgrywają różnorodne kompetencje pozwalające zachować ciągłość procesów i nieprzerwany dostęp do najważniejszych dla klientów danych.

Prace stricte magazynowe stanowią u nas na ogół nie więcej niż 30 procent wszystkich działań – mówi Marcin Skrzypczak, RM Operations Manager, Iron Mountain Polska. – Około 20 procent zajmują zazwyczaj procesy logistyczne polegające na dostarczeniu oryginałów dokumentów w różne miejsca i w ściśle określonym czasie. Pozostała część to z kolei specjalistyczne prace archiwistyczne, które pozwalają na określenie sposobu postępowania z dokumentacją oraz procesy data entry, czyli wprowadzanie danych do systemu z dokumentów drukowanych, dzięki czemu otrzymujemy również ich cyfrowy obraz. Wiedza i doświadczenie specjalistów w każdym z tych segmentów są niezwykle istotne w całym procesie.

Mały, ale nie z mniejszymi możliwościami

Z czternastu magazynów ulokowanych w różnych miejscach w Polsce, aż 5 znajduje się w Błoniu. Łącznie amerykańska firma składuje w nich dosłownie miliony pudeł z dokumentacją. Wszystkie funkcjonują niezwykle sprawnie m.in. dzięki nowoczesnemu systemowi do zarządzania przepływem dokumentów. Działa on w oparciu o różne kody kreskowe tzw. barkody, które z jednej strony umożliwiają niemal natychmiastowe odnalezienie lub identyfikację odpowiedniego pudła, teczki i dokumentu, a z drugiej – są gwarancją pełnego bezpieczeństwa np. w kontekście przepisów dotyczących RODO.

Profesjonalne i nowoczesne centra logistyczne mają obecnie bardzo szeroki wachlarz prowadzonych działań, dlatego potrzebują w swoich szeregach osób z bardzo różnorodnymi kwalifikacjami i kompetencjami. Jednocześnie są to często międzynarodowe i renomowane marki. By dla nich pracować, nie zawsze trzeba przemieszczać się do miejskich metropolii. Coraz częściej rezygnują one z lokalizacji w dużych miastach na rzecz tych mniejszych, ale bardzo dobrze skomunikowanych.

 

O Iron Mountain Polska:

 

Iron Mountain Polska to lider rynku zarządzania informacją, archiwizacji i digitalizacji dokumentów. Zapewnia kompleksową obsługę firm w zakresie: consultingu procesów po stronie klienta, cyklu życia dokumentów w organizacji oraz ich digitalizacji. Jest także dostawcą systemów do zarządzania procesami oraz informacją w efektywny i bezpieczny sposób. Prowadzi działania z zakresu bezpiecznego przechowywania, składowania, archiwizacji oraz niszczenia dokumentacji tradycyjnej i cyfrowej. Firma oferuje dedykowane rozwiązania sektorowe, m.in.: dla branży finansowej i ubezpieczeniowej, służby zdrowia, kancelarii prawnych, a także instytucji publicznych oraz firm geodezyjnych i kartograficznych.

Iron Mountain Polska to 25 lat doświadczenia, ponad 1800 klientów, a także 9 milionów przechowywanych pudeł z dokumentami i prawie 100 milionów skanowanych stron rocznie.

Iron Mountain Polska jest częścią Iron Mountain Inc. – globalnego lidera w branży zarządzania informacją, złożonego w 1951 roku w Livingstone w USA. Firma działa w kilkudziesięciu krajach na 6 kontynentach i notowana jest na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (IRM).

Iron Mountain Polska Services Sp. z o.o. zostało wyróżnione tytułem Gepardy Biznesu 2018, przyznawanym przez Instytut Europejskiego Biznesu najdynamiczniej rozwijającym się firmom na polskim rynku.

Więcej informacji na temat Iron Mountain można znaleźć na stronie www.ironmountain.pl

 

 

 

[1] https://elementapp.ai/blog/kto-w-czasach-covid-19-moze-przebierac-w-ofertach-pracy/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.