Większość magazynów miejskich znajduje się w Warszawie, ale nowe inwestycje to głównie regiony

foto: pexels

Warszawa – 10 sierpnia 2021 rok – Rozwój e-commerce w pandemii sprzyja nowym inwestycjom na rynku magazynowym. Popyt widać także na mniejsze miejskie magazyny, które łączą funkcję magazynową z biurową oraz magazyny ostatniej mili. W całym kraju w budowie jest ponad 201 tys. mkw. takich przestrzeni, z czego aż 81% w regionach – wynika z danych CBRE. Obecnie spośród niemal 724 tys. mkw. wszystkich magazynów w Polsce ponad trzy czwarte znajduje się w regionie warszawskim. Prognozy CBRE wskazują, że te proporcje mogą niedługo ulec zmianie.

Dotychczas inwestycje w magazyny miejskie dotyczyły w największym stopniu Warszawy i okolic. W pandemii, gdy magazyny w dobrych lokalizacjach były na wagę złota, inwestorzy zaczęli dostrzegać ogromny potencjał, jaki drzemie w pozostałych miastach w kraju. W efekcie mamy dziś prawdziwy boom na regionalnym rynku typowo miejskich obiektów, zlokalizowanych w miastach lub na ich obrzeżach. Budują się nie tylko magazyny tzw. ostatniej mili, ale także „small business unit”, czyli obiekty, które łączą funkcje biurowe z magazynowymi. To formaty, które świetnie wpisują się w potrzeby czasów pandemii, łącząc różne funkcje ważne dla pracowników oraz umożliwiając sprawne dostawy i zwrot produktów, co z kolei jest kluczowe dla klientów – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE. 

Obecnie w kraju znajduje się prawie 724 tys. mkw. magazynów miejskich, w tym magazynów tzw. ostatniej mili oraz magazynów z modułami poniżej 1 tys. mkw., które z reguły nie przekraczają 10 tys. mkw. całkowitej powierzchni i posiadają znaczący udział biur w całej przestrzeni. Ponad 555 tys. mkw. wszystkich magazynów, czyli więcej niż trzy czwarte, znajduje się w regionie warszawskim.

Regiony potrzebują magazynów

Aktualnie w budowie znajduje się 201 tys. mkw. magazynów. Spośród wszystkich nowych inwestycji w Warszawie w budowie jest tylko 37,5 tys. mkw. Natomiast w pozostałych częściach kraju powstaje prawie 164 tys. mkw. magazynów, co stanowi aż 81% wszystkich takich inwestycji.

– Magazynów miejskich wciąż brakuje w kraju, szczególnie w okolicach największych aglomeracji. Ich rozwój wymuszają też zmiany na rynku e-commerce. Zakupy internetowe rosną, konkurencja jest coraz większa, a klienci mają coraz wyższe wymagania. Z naszych ostatnich badań wynika, że ponad połowa konsumentów nie chce czekać na przesyłkę dłużej niż dwa dni, a 15% oczekuje, że będzie miało ją w domu już następnego dnia po zakupie. Tak szybką dostawę może umożliwić tylko świetna logistyka, której podstawą są właśnie małe nowoczesne magazyny, zlokalizowane w miastach lub na ich obrzeżach – mówi Beata Hryniewska.

 

CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.