W tym roku Sylwester droższy niż Wigilia

Ktoś, kto dawno nie wyjeżdżał do hotelu może być w szoku. Stawki za dobę w polskich kurortach są często o 20-30% wyższe niż przed epidemią. Dotyczy to sylwestrowego weekendu, który jest szczególnie drogi – prawie o połowę droższy niż np. Wigilia.

Jeśli ktoś chce żegnać bieżący rok w Zakopanem, a jeszcze nie zarezerwował noclegu, to wydać będzie musiał krocie. Dane z popularnych serwisów rezerwacyjnych sugerują, że w dniach od 31 grudnia do 2 stycznia średnia stawka za dobę przekracza już tysiąc złotych. Podkreślamy – jest to średnia, a więc znaleźć możemy zarówno tańsze, jak i znacznie droższe propozycje.

Gdzie ofert brakuje, tam ceny szybują

 

Wysoka stawka wynika wprost z faktu, że oferta jest ekstremalnie wykupiona i na chętnych czekają już tyko najdroższe propozycje. Okazuje się bowiem, że w stolicy Tatr nocleg w okresie świątecznym (24.12-26.12) średnio kosztuje 670 zł, czyli o 370 złotych za dobę mniej.

Zjawisko to dotyczy wszystkich popularnych polskich kurortów – wszędzie tam nocleg w trakcie Sylwestra będzie droższy niż gdybyśmy postanowili spędzić z rodziną wyjazdową Wigilię. Różnica w stawce za dobę wynosi od niecałych 140 złotych w Międzyzdrojach, do wspomnianych wcześniej 370 złotych w Zakopanem.

 

Sylwester nie tylko droższy, ale i bardziej popularny

 

Mechanizm tego fenomenu jest prosty do wytłumaczenia. Spędzanie Sylwestra poza domem jest po prostu znacznie bardziej popularne niż wyjazdy w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego sylwestrowa oferta jest bardziej przebrana, a ceny pozostających w ofercie propozycji są wyższe. Najlepiej pokazują to dane o obłożeniu miejsc noclegowych. Na prawie miesiąc przed końcem roku w okresie świątecznym wolnych jest w sumie i tak niewiele, bo 13% miejsc. W okresie sylwestrowym jest jednak znacznie gorzej. Na chętnych czeka o połowę mniej wolnych łóżek niż w czasie Wigilii.

 

Święta w kurorcie do tanich nie należą

 

By spędzić tegoroczne Święta (24.12-26.12) poza domem musimy się przygotować na przeciętną stawkę na poziomie około 520 zł za noc. Okazuje się, że najbardziej nasze budżety nadszarpie pobyt w dwóch górskich miejscowościach – Zakopanem i Karpaczu. By tutaj spędzić okres świąteczny trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 670 i 616 zł za dobę dla 2 osób. Warto też zauważyć, że z rezerwacją pobytu należy się spieszyć, ponieważ w tych dwóch ośrodkach zarezerwowanych jest już 95% noclegów, co oznacza jedynie 5% wolnych miejsc. Wśród propozycji znajdziemy także tańszą alternatywę dla Zakopanego. Najtańszym miejscem okazuje się w tym roku Krynica-Zdrój, w której średnia stawka za 2 osoby za dobę to 397 zł.  Niewiele drożej jest także w Wiśle – 419 zł.

Święta nad morzem choć nieco tańsze, wcale nie odbiegają cenowo od Zakopanego czy Karpacza. W Świnoujściu średnio zapłacimy 78 zł mniej niż w stolicy Tatr – 591 zł, a w Sopocie z kolei 534 zł. W przypadku Sopotu z rezerwacją pobytu również może być problem. W chwili obecnej zajętych jest już 94% miejsc noclegowych. Gdyby się okazało, że nie zdążymy zarezerwować noclegów w Sopocie czy Świnoujściu można zawsze udać się do Międzyzdrojów lub Kołobrzegu. Tu stawki są trochę niższe. Dwie osoby za jedną noc zapłacą tam odpowiednio 478 i 451 zł.

…ale to stawki sylwestrowe są iście szampańskie

 

Ten kto planuje witać kolejny rok w rodzimym kurorcie musi liczyć się nie tylko z wyższymi stawkami, ale też z większym problemem, jeżeli jeszcze nie zarezerwował pobytu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, cały sylwestrowy weekend kosztować może ponad 2 tys. zł. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że na chętnych czeka już tylko 3% miejsc noclegowych.

W pozostałych górskich miejscowościach sytuacja wcale nie jest lepsza. W Szklarskiej Porębie sylwestrowe szaleństwo to z kolei koszt 850 zł za noc. Tu z rezerwacją noclegu może być jeszcze większy problem niż w Zakopanem – zajętych jest już 98% miejsc noclegowych. Najtańszymi górskimi ośrodkami na sylwestra są podobnie jak i na święta Krynica-Zdrój i Wisła. Nocleg dla dwóch osób w tych miejscowościach kosztuje odpowiednio 640 oraz 612 zł.

Sylwester nad morzem w najdroższym wydaniu to wydatek rzędu 832 zł za noc. Oferty takie znajdziemy w Sopocie, w którym dostępnych jest jeszcze 14% miejsc noclegowych. Trochę taniej będzie w Świnoujściu, bo 732 zł. Jednak w tym mieście zostało już wolnych tylko 5% noclegów. Nawet tańsze propozycje (Kołobrzeg i Międzyzdroje) do tanich w sumie nie należą. W pierwszym z nich nocleg kosztuje średnio 619 zł, a w drugim 613 zł.

Hotelarze odrabiają pandemiczne straty

 

Tegoroczne stawki za noclegi mogą przyprawić o zawrót głowy kogoś, kto dawno nie korzystał z usług hoteli i pensjonatów. Z szacunków HRE Investments wynika, że jeszcze przed epidemią w tych samych miastach, w analogicznym okresie za dobę można było zapłacić przeważnie 20-30% mniej niż obecnie. Trudno się dziwić panującej sytuacji – rok temu pandemia i lockdown zrobiły swoje, ograniczając ruch turystyczny w okresie świątecznym. W tym roku, póki co na Święta czy Sylwestra nie planowane jest zamykanie obiektów.

Oskar Sękowski, analityk HRE Investments 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.