Na osiedlach projektowanych w ramach „Mieszkania Plus” o liczbie miejsc parkingowych współdecyduje samorząd – powiedział PAP koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów i prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.
Barszcz jako przykład podał warszawskie osiedle Nowe Jeziorki, gdzie samorząd, podczas rozmów z projektantami i PFR Nieruchomości wskazał, by na dwa mieszkania przypadało jedno miejsce parkingowe.
„W metropoliach rozpowszechnia się carsharing, rowery do wynajęcia czy obecnie elektryczne hulajnogi, które można wypożyczyć na minuty za grosze” – przypomniał Barszcz. Jak zauważył, „transport publiczny to zupełnie naturalna droga przemieszczania się w dużych miastach”. „Zresztą gdyby zapytać przyszłych lokatorów, czy chcą mieć park czy parking pod oknem, to odpowiedz będzie oczywista” – powiedział prezes PFR Nieruchomości.
Jak przypomniał koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów „patrzymy na nasze inwestycje w horyzoncie, mamy także empiryczne doświadczenia ze starym portfelem mieszkaniowym, gdzie zarządzamy ok. 2 tys. mieszkań”. „W tych domach w parkingach podziemnych mamy połowę skomercjalizowanych miejsc, a mieszkania są wynajęte wszystkie” – zauważył.
„Zapotrzebowanie na parkingi trochę inaczej wygląda, gdy bierzemy pod uwagę mieszkania na wynajem, a inaczej, gdy na własność” – podał Mirosław Barszcz. „W przypadku czystego wynajmu zapotrzebowanie na parkingi jest dużo mniejsze. Różnie jest też w zależności od wielkości miasta” – powiedział prezes PFR Nieruchomości.
Jak podsumował koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów, „nie możemy też zwracać uwagi tylko na to, jak obecnie budują deweloperzy”. „Deweloper, co do zasady, buduje, sprzedaje i zapomina. My natomiast mamy tę świadomość, że będziemy mieli domy +na książkach+ przynajmniej 30 lat” – zaznaczył.
Jedną z największych inwestycji PFR Nieruchomości w ramach „Mieszkanie Plus” jest osiedle przy ul. Karczunkowskiej w Warszawie. Ma tam powstać przynajmniej 2,7 tys. mieszkań. Obecnie trwa projektowanie kompleksowej inwestycji, która zostanie zbudowana na ok. 15-hektarowej działce.
Na działce przy ulicy Karczunkowskiej zaplanowano 20 budynków mieszkalnych, w których znajdą się powierzchnie przeznaczone na usługi społeczne i działalność handlową. Projekt przewiduje wydzielenie działki w centralnej części osiedla na wybudowanie szkoły podstawowej z przedszkolem, boiskiem i innymi terenami do rekreacji. Zgodnie z wytycznymi stołecznego samorządu zaplanowano 1 miejsce postojowe na dwa mieszkania. Nowe Jeziorki mają być osiedlem zorientowanym na transport kolejowy dostępny w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji.
W ramach programu „Mieszkanie Plus” oddano już do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku najemcy wprowadzą się do 364 Mieszkań Plus w Gdyni oraz w Wałbrzychu. Trwa także budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach, a ponad 14 tysięcy mieszkań znajduje się w procesie projektowania.
Najemcy „Mieszkania Plus” w Białej Podlaskiej już od kwietnia będą płacili niższy czynsz, dzięki dopłatom w ramach programu „Mieszkanie na start”. Wnioski o takie dofinansowanie złożyło 69 rodzin i wszystkim zostało ono przyznane. Pozostali – ci, którzy nie zgłosili się jeszcze do programu „Mieszkanie na start” – nadal mogą wnioskować o dopłaty. Czynsz, który od kwietnia będą płacić najemcy zmniejszy się od 100 do 290 zł. (PAP)
autor: Mariusz Polit
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis