W 2020 roku w polskie nieruchomości zainwestowano ponad 5 mld euro

foto: pexels

Mimo pandemii i niepewności na rynku, w polskie nieruchomości komercyjne w 2020 roku zainwestowano ponad 5 mld euro. To wynik o około 2,1 mld euro niższy od zeszłorocznego, ale wskazujący na wiarę inwestorów w atrakcyjność rynku – wynika z raportu CBRE. Niemal połowę z wydanej kwoty zainwestowano w magazyny. To pierwszy rok, w którym cieszyły się tak dużą popularnością. Najmniej, bo 656 mln euro, zainwestowano w nieruchomości handlowe. Z prognoz CBRE wynika, że od końca pierwszego kwartału br. liczba inwestycji będzie rosnąć.  

– Niepewność spowodowana koronawirusem nie zachwiała polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji w porównaniu rok do roku spadła, ale nie zaskoczyła, biorąc pod uwagę, że stan każdego z sektorów jest inny. Pandemia najbardziej zwiększyła inwestycje na rynku magazynowym, wolumen zanotowany w 2020 roku jest rekordowy. Działania na rynku biurowym są częściowo ograniczone, bo wielu inwestorów wciąż analizuje sytuację, czekając na ruchy najemców. Jednak już w pierwszej połowie 2021 roku spodziewamy się powrotów do biur i wzrostu transakcji w tym segmencie. Najwięcej wyzwań ma przed sobą handel, na którym w największym stopniu odbijają się pandemiczne obostrzenia – mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

Magazyny na plusie

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w 2020 roku spadła o około 2,1 mld euro, w porównaniu do rekordowego 2019 roku, i przekroczyła 5 mld euro. To był szczególnie dobry rok dla magazynów, w które zainwestowano połowę całej kwoty (2,6 mld euro) i ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku (1,2 mld euro). Na rynku odnotowano kilka znaczących sprzedaży większych portfeli o wartości od 100 do ponad 500 mln euro. Zdaniem ekspertów CBRE, nieruchomości magazynowe będą wiodły prym także w kolejnych 12 miesiącach.

Biura i handel z problemami

Nieco gorzej poradziły sobie biura, w które zainwestowano niecałe 2 mld euro, niemal o połowę mniej niż w 2019 roku. Zainteresowanie biurami było selektywne i w jeszcze większym stopniu niż przed pandemią zależało od jakości dostępnej powierzchni i jej lokalizacji. Największe transakcje w tym roku to w Warszawie sprzedaż biurowca Lixa, a w miastach regionalnych High 5ive II oraz Equal Business Park w Krakowie.

Pandemię najbardziej odczuł sektor handlowy, na który wydano 656 mln euro, co jest wynikiem o ok. 1,3 mld euro niższym niż rok temu. Obostrzenia w znaczącym stopniu wpływały na decyzje inwestorów i powodowały odkładanie ich w czasie. Zmieniająca się sytuacja w tym sektorze wymagała również dodatkowych nakładów na dopasowanie się do nowych zasad i utrzymanie działalności. Zdaniem ekspertów CBRE, kolejne lata to dla rynku handlowego czas na przygotowanie nowych formatów projektów, rozszerzenie kanałów sprzedaży, szansa na szybszą transformację w obszarze oferty, dostępności, czy potrzeb klientów.

– Mimo zawirowań na rynkach inwestorzy zagraniczni wciąż cenią polskie nieruchomości, Jendak kupujący z Polski mają coraz większy apetyt na obiekty komercyjne, ale by rzeczywiście zwiększyć ich udział niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich instrumentów prawno-podatkowych, takich jak REIT-y. W innych krajach jak Czechy, Węgry czy Rumunia to właśnie to rozwiązanie zwiększyło udział rodzimego kapitału, w Polsce będzie podobnie – mówi Przemysław Felicki.

 

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.