Tylko najlepsze lokaty pozwolą walczyć z inflacją

Najbardziej wytrwali poszukiwacze wyższego oprocentowania mają jeszcze w bankach coś do ugrania. Istnieje 7 ofert, które dają szansę na pokonanie inflacji drenującej na bieżąco siłę nabywczą naszych oszczędności. Problem w tym, że wymaga to niemało zachodu i spełnienia szeregu dodatkowych warunków. W zamian otrzymamy jednak około 820 złotych odsetek ekstra.

 

Rewolucji w lokatach bankowych nie ma – sugeruje najnowsze zestawienie najlepiej oprocentowanych lokat i rachunków oszczędnościowych – cyklicznie przygotowywane przez HRE Investments. Niestety wielu pozytywnych informacji także w nim nie znajdziemy. Spróbujmy jednak spojrzeć na najnowsze informacje tak jak na szklankę do połowy pełną. Wciąż w 6 instytucjach znaleźć można łącznie 7 ofert kuszących oprocentowaniem na poziomie 2-3% w skali roku.

 

Najlepsze pokonają inflację

 

To nawet 10-15 razy więcej niż średnie oprocentowanie rocznych lokat bankowych. Są to też odsetki, które dają szansę na uchronienie kapitału przed inflacją. Ta ma bowiem – wg prognoz banku centralnego – zostać przez GUS oszacowana za rok na 1,6%. To znaczy, że za rok ceny w sklepach na stacjach benzynowych czy w punktach usługowych będą średnio o 1,6% wyższe niż dziś. Jeśli faktycznie tak by się stało, to aby zachować siłę nabywczą posiadanych oszczędności, należałoby przez kolejne 12 miesięcy zakładać lokaty z oprocentowaniem na poziomie przynajmniej 2% w skali roku. Po potrąceniu 19% podatku dadzą one bowiem zysk na poziomie rzeczonych 1,6%. Takie depozyty powinny więc pozwolić uchronić siłę nabywczą oszczędności o ile inflacja faktycznie będzie na poziomie, który przewidują ekonomiści banku centralnego. Całe szczęście dotychczas ich prognozy przeważnie leżały blisko rzeczywistości.

 

… jeśli będziemy wytrwałymi szczęściarzami

 

No i na tym listę pozytywnych informacji można już zakończyć. Nie jest przecież tajemnicą, że wspomniane oferty bankowe są wybitnie limitowane. O co chodzi? Ich zadaniem jest przede wszystkim przyciągnięcie klientów do banku, aby poznali lepiej ofertę, system transakcyjny i w efekcie zostali z bankiem na dłużej. To znaczy, że z najwyższego oprocentowania mogą skorzystać przeważnie nowi klienci, a do tego przez relatywnie krótki okres i będzie ono naliczane przeważnie do kwoty rzędu 10-20 tysięcy złotych. W efekcie w ramach najlepszych na rynku ofert mamy szanse zarobić dodatkowo kilkadziesiąt złotych w porównaniu do oferty standardowej. Tyle warte jest dla banków zdobycie nowego klienta.

 

W sumie więc na 2-3% w skali roku można ulokować dziś kwotę około 102 tys. złotych, ale wymaga to pójścia do łącznie 6 banków, dla których będzie się nowym klientem. Do tego trzeba założyć co najmniej 8 kont, wpłacać na nie co miesiąc pieniądze (najlepiej wynagrodzenie) i przyjąć do portfela około 4-5 nowych krat, z których będzie trzeba aktywnie korzystać, bo jeśli nie, to możemy nie spełnić warunków promocji lub narazić się na jakieś dodatkowe opłaty. Gdyby tego było mało, to już po 3 miesiącach promocje zaczną się kończyć, a więc oprocentowanie drastycznie spadnie i jeśli nie będziemy już chcieli utrzymywać relacji z bankami, to czeka nas kolejna krucjata po tych instytucjach w celu pozamykania otwartych wcześniej produktów. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że prawie we wszystkich bankach możliwe jest otwarcie i zamknięcie rachunków z pomocą komputera, choć na przykład zakończenie współpracy z Credit Agricole wymaga wysłania stosownego dokumentu listem lub wizyty w oddziale. W sumie więc i tak poświęcimy na całą operację co najmniej kilka godzin. W zamian otrzymamy jednak około 820 złotych odsetek więcej, niż gdybyśmy otwierali przeciętne roczne lokaty. Każdy posiadacz oszczędności musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy gra jest warta świeczki.

 

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe (wrzesień 2020 r.)

Nazwa banku Nazwa produktu Oprocen- towanie w skali roku Max kwota z danym oprocen- towaniem Okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania Oferta dla nowych klientów lub środków? Wymagane produkty dodatkowe
Nest Bank Rodzinne oszczędności (rodzina 3-os.) 0,001% + bonus 3% (bez PIT) wpłata do 600 zł miesięcznie 5-15 lat, ale można zamknąć wcześniej nie konto
Credit Agricole Rachunek Oszczędzam 3,00% 20 tys. zł 3 miesiące tak konto
Bank Millennium Lubię, to polecam 2,50% 15 tys. zł 3 miesiące tak konto
Nest Bank Lokata Witaj 2,50% 10 tys. zł 3 lub 6 miesięcy tak konto
Getin Noble Bank Bonus za aktywność 2,00% 10 tys. zł 12 miesięcy tak konto
Bank Pekao Konto oszczędnościowe 2,00% 20 tys. zł 120 dni tak konto
Santander Lokata mobilna 2,00% 20 tys. zł 4 miesiące nie aplikacja mobilna
Idea Bank Lokata Happy 1,80% 20 tys. zł 3 miesiące tak
BFF Banking Group Lokata Facto 1,60% bez limitu 12 miesięcy nie konto
Getin Noble Bank Lokata Mobilna na start 1,50% 10 tys. zł 2 miesiące tak aplikacja mobilna
BOŚ EKOkonto oszczędnościowe 1,40%* 50 tys. zł opr. zmienne tak konto, karta
Alior Bank Korzyść do Konta Jakże Osobistego 1,00% 20 tys. zł do 15.10.2020 nie konto, karta
Alior Bank Konto Mega Oszczędnościowe 1,00% 100 tys. zł 2 miesiące tak konto
Bank Millennium Konto Oszczędnościowe Profit 1,00% 25 tys. zł 60 dni tak konto
mBank Lokata dla nowych klientów 1,00% 10 tys. zł 3 miesiące tak konto
Toyota Bank PL Lokata Plus 0,80% 10 x 40 tys. zł 12 miesięcy nie konto
Santander Consumer Bank Lokata Online Nowe środki 12M 0,40% 400 tys. zł 12 miesięcy tak
Plus Bank Lokata na nowe środki 0,30% 200 tys. zł 3 miesiące tak konto
BNP Paribas Lokata Gomobile 0,20% 10 tys. zł 3 miesiące nie aplikacja mobilna
EnveloBank Konto Oszczędnościowe 0,05%** 10 tys. zł opr. zmienne tak
Bank Pocztowy Konto Oszczędnościowe 0,05%** 10 tys. zł opr. zmienne tak
ING Bank Śląski OKO 0,05% bez limitu opr. zmienne nie
PKO BP Lokata 0,01% brak limitu 12 miesięcy nie
* 1,6% dla beneficjentów programu 500+ ** 1% dla beneficjentów programu 500+

Opracowanie HRE Investments na podstawie danych z banków (termin nadsyłania informacji 23.09.2020)

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.