Tylko 15% polskich inwestorów posiada zagraniczne aktywa, ale zainteresowanie rośnie

foto: Peter Heeling

85%  ankietowanych w najnowszym badaniu eToro wyznała, że nie inwestuje w aktywa międzynarodowe. Tylko 15% ankietowanych posiada zagraniczne aktywa w swoich portfelach. Więcej chciałoby inwestować na rynkach globalnych, gdyby mieli lepszy dostęp do informacji na ich temat w języku polskim, wskazało badanie.

Główne obawy wymieniane przez badanych to: brak wiedzy jak oceniać aktywa międzynarodowe (27%), brak wystarczającej znajomości języka angielskiego (22%), brak wiedzy o dostępie do informacji (20%). 18% woli wspierać polskie branże, a 11% przyznaje, że lepiej zna polski rynek niż globalny. 10% czuje się bezpieczniej inwestując w aktywa krajowe. 12% ankietowanych jest zdania, że koszty inwestowania w aktywa zagraniczne są zbyt wysokie.

Z badania wynika, że ankietowani mogliby inwestować na rynkach globalnych chętniej, gdyby mieli wsparcie ze strony doradcy (24%) lub dostęp do informacji w j.polskim (22%). 19% oczekuje lepszego dostępu do informacji o różnych aktywach. Tyle samo badanych inwestowałoby w aktywa zagraniczne częściej, gdyby ich znajomi odnosili na tym polu sukcesy. Możliwość wypłaty w lokalnej walucie jest ważnym czynnikiem dla 14% respondentów. 9% deklaruje, że nie chce inwestować w rynkach globalnych wcale.

„Globalny rynek akcji niesie dla inwestorów ogromne możliwości dzięki swojej dywersyfikacji. Szkoda, że Polacy znacznie rzadziej niż inne nacje, inwestują na globalnym rynku. To jednak powoli się zmienia, a liczba inwestorów posiadających akcje z roku na rok Apple czy Amazon rośnie. ” – mówi Paweł Majtkowski

Z badania przeprowadzonego przez eToro wynika, że ci Polacy, którzy decydują się inwestować na rynkach globalnych, mają różne motywacje. 29% ma większe zaufanie do potencjału wzrostu międzynarodowych akcji. 24% przewiduje, że długoterminowe zyski na rynku zagranicznym będą wyższe niż na polskim. Tyle samo ankietowanych chce inwestować w spółki i sektory, które będą mieć pozytywny wpływ na klimat. Niewiele mniej, bo 21% chce inwestować w międzynarodowe marki, firmy i sektory, które zna i wierzy w ich przyszłość. 15% chce dywersyfikować swój portfel w różnych gospodarkach światowych. 14% zwraca uwagę czy spółki prowadzą realny program ESG.

Przez długi czas największym problemem był brak dostępu do zagranicznych akcji. Teraz to się zmieniło, dzięki rozwojowi cyfryzacji i likwidacji barier w inwestowaniu. Teraz, gdy dostęp do zagranicznych akcji stał się łatwy i tani, największym ograniczeniem pozostaje brak wiedzy i doświadczenia na zagranicznych rynkach. Jednak świetne wyniki amerykańskich czy globalnych akcji zaczynają zachęcać polskich inwestorów do międzynarodowej dywersyfikacji swoich portfeli, pomagając w ten sposób zmniejszyć ryzyko.” – dodaje Majtkowski.

Jeśli chodzi o aktywa międzynarodowe, kryptowaluty są wśród badanych najczęściej wybieranymi klasami aktywów (37%). Na towary stawia 24% a na waluty 22%. 17% inwestuje w akcje. Pozostałe międzynarodowe klasy aktywów najchętniej wybierane przez badanych to: obligacje (15%), fundusze powiernicze (11%) i ETFy (8%).

Co ciekawe, najlepsze perspektywy na najbliższe 12 miesięcy mają wg. ankietowanych następujące rynki: Polska (14%), rynki europejskie ogólnie (14%), USA (10%), Hongkong/Chiny (10%), Niemcy (9%), Wielka Brytania (7%), rynki wschodzące ogólnie (6%), Australia (5%), Singapur (5%), Japonia (5%). 13% ankietowanych nie ma zdania lub nie potrafi odpowiedzieć.

Jedna trzecia respondentów nie wie, czy zmieni poziom swoich inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, ale 26% planuje ich wzrost. 24% utrzyma poziom inwestycji zagranicznych na tym samym poziomie, a 18% je zredukuje.

Informacje o badaniu:

eToro przeprowadziło 26 październiku 2021 badanie stosunków polskich inwestorów względem inwestowania w aktywach międzynarodowych. Spośród prawie 900 ankietowanych, 36% stanowili mężczyźni, a 64% kobiety. Badanie objęło zasięgiem cały kraj.

Informacja o eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 24 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.