Tygodniowy przegląd prasy

foto: pexels

Tygodniowy przegląd prasy internetowej to regularny cykl z najciekawszymi, naszym zdaniem, informacjami z ostatnich dni. W tym tygodniu między innymi gorący temat o planach rządu z nowym podatkiem „exit tax”, reaktywacji CPN i powracającym sporze na temat wprowadzenia euro w Polsce. Zapraszamy na przegląd prasy.

 

Podatek od wyprowadzki. Rząd chce zabrać jedną piątą majątku „emigrantom”

Fiskus sięgnie po 19 proc. wartości firmy przenoszonej za granicę i 3 lub 19 proc. aktywów finansowych Kowalskiego powyżej 2 mln zł. To zakłada przygotowywana w Ministerstwie Finansów koncepcja „exit tax”, czyli podatku od wyprowadzki.

Ma on ograniczyć możliwość stosowania optymalizacji podatkowych poprzez przenoszenie central firm, części lub całego biznesu do innych jurysdykcji podatkowych – wyjaśnia szczegóły ustawy „Puls Biznesu”.

Reaktywacja CPN – marka z potencjałem, ale „come back” będzie biznesowo trudny

Pomysł przywrócenia przez PKN Orlen, po kilkunastoletniej przerwie, marki stacji benzynowych CPN to dość ryzykowna decyzja. Wprawdzie marka ta ma wciąż wysoką rozpoznawalność, a przez to spory potencjał, to jednak pod względem biznesowym jej powrót może być ogromnym wyzwaniem. Klient przy wyborze stacji paliwowej kieruje się bowiem bardziej ceną i jakością produktu, niż sentymentem i przywiązaniem do marki oceniają dla Wirtualnemedia.pl eksperci z agencji marketingowych.

Polski biznes jest za (wprowadzeniem – red.) euro

Aż 74 proc. dużych i średnich firm chce wspólnej waluty. Takiego entuzjazmu nie było od lat. Tak wysokie poparcie przedstawicieli biznesu dla zastąpienia narodowej waluty euro wskazują ankietowe badania przeprowadzone w lipcu przez Millward Brown na zlecenie firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. W 2015 r. odsetek ten, po pięciu latach zniżek, wynosił zaledwie 42 proc.

Jak kopie się kryptowaluty? Sprzęt i oprogramowanie do „kopania”

Szybki wzrost popularności kryptowalut znacząco wpłynął również na wzrost cen kart graficznych. Mimo szybujących cen, karty graficzne stawały się coraz trudniej dostępne. Problem został zauważony przez producentów, ale zwiększenie produkcji nie rozwiązywało problemów popytu i podaży. Dlaczego?

Kiedy skończą się rekordy deweloperów?

Choć symptomy zbliżającego się ochłodzenia na rynku mieszkaniowym widać już od pewnego czasu, GUS nadal raportuje rekordy – mieszkania budowane są na potęgę. Wszystko wskazuje jednak na to, że do końca boomu mamy już bliżej niż dalej.

Oprócz spadku popytu, branża deweloperska musi liczyć się z innym kłopotem: wg raportu Coface rosną opóźnienia w płatnościach w budownictwie, a to powoduje rosnącą liczbę upadłości. Może być tak, że za jakiś czas mieszkań nie będzie po prostu miał kto budować.

Chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w Polsce

Susza tak bardzo daje się we znaki, że rolnicy zdecydowali wysłać do premiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi listy, w których apelują o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Odpowiedź ministerstwa? Takie rozwiązanie jest nieadekwatne i przesunęłoby termin wyborów samorządowych.

Posypią się kary na banki. UOKiK wziął pod lupę wysokie opłaty za zaświadczenia o kredycie

UOKiK analizuje opłaty, jakie banki pobierają za zaświadczenia o spłacie kredytów hipotecznych we frankach. Zdaniem urzędu w wielu przypadkach opłaty są tak wysokie, że stanowią nieuzasadniony dochód banku. Pierwsze zarzuty postawiono Deutsche Bankowi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.