Tydzień obfitujący w informacje z banków centralnych

foto: flickr

Japonia: Dynamika sprzedaży detalicznej w Japonii w czerwcu wyniosła 1,8% rdr w porównaniu do prognozowanych 1,6% rdr.

Szwajcaria: Indeks instytutu KOF wyniósł 101,1 pkt. w lipcu wobec oczekiwań zakładających 101,5 pkt.

Hiszpania: Inflacja HICP w Hiszpanii w lipcu wyniosła 2,3% rdr wobec oczekiwanych 2,4% rdr – pokazały dane szacunkowe.

Szwecja: PKB Szwecji w II kwartale tego roku wyniosło 1% kdk i 3,3% rdr wobec oczekiwań odpowiednio 0,5% kdk i 2,6% rdr.

Wielka Brytania: Podaż pieniądza M4 w Wielkiej Brytanii w czerwcu spadła o 0,3% mdm wobec oczekiwań wzrostu o 0,6% mdm.

Wielka Brytania: W czerwcu liczba zaakceptowanych wniosków o kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii wyniosła 65,6 tysięcy, czyli była nieco większa od oczekiwań, zakładających 65,5 tysięcy.

Strefa Euro: Dane dotyczące koniunktury gospodarczej w eurolandzie były mieszane. Pozytywnie zaskoczył indeks nastrojów w gospodarce i w usługach, natomiast negatywnie – indeks nastrojów biznesu i producentów. Zgodny z oczekiwaniami był odczyt indeksu nastrojów konsumentów.

Naszym zdaniem: Początek tygodnia na globalnych rynkach walutowych jest spokojny. Wartość amerykańskiego dolara porusza się w poniedziałkowy poranek w wąskiej konsolidacji. Indeks BOSSAUSD utrzymuje się tym samym tuż powyżej poziomu 80 pkt.

Nieznaczne ruchy widać na głównych parach walutowych z amerykańskim dolarem. Notowania EUR/USD delikatnie rosną, pozostając jednak w okolicach 1,1660-1,1670 – i tym samym, wciąż poruszają się w kanale bocznym. Z kolei notowania USD/JPY pną się nieznacznie w górę i znajdują się dzisiaj rano w okolicach 111,00-111,10, również od paru dni tkwiąc w konsolidacji.

Dzisiaj rano pojawił się szereg danych makro z Japonii oraz z Europy, jednak nie miały one większego wpływu na sytuację na szerokim rynku walutowym. Inwestorzy żyją już bowiem nadchodzącymi wydarzeniami związanymi z działalnością banków centralnych. Ten tydzień będzie w nie obfitował.

Jutro kończy się dwudniowe spotkanie Banku Japonii, w środę oczekiwana jest decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotycząca stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, natomiast w czwartek Bank Anglii zadecyduje o poziomie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii (i oczekiwana jest ich podwyżka). Informacje z banków centralnych – nawet jeśli nie będą znacząco odbiegały od oczekiwań – będą w największym stopniu wpływać na notowania walut w bieżącym tygodniu.

Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.