Trzy wydarzenia, które wkrótce mogą zmienić sytuację gospodarczą

foto: pixabay

W najbliższym czasie czekają nas trzy wydarzenia, które mogą zmienić sytuację na rynkach finansowych, a o skutkach przekonamy się patrząc na ceny kawy, dolara i euro, z konsekwencjami dla złotego.

Te trzy wydarzenia, to posiedzenie EBC, publikacja danych i gospodarce USA w III kw., oraz wybory prezydenckie w Brazylii.

-EBC jest w kropce, bo nadal kupuje włoskie obligacje, choć rząd tego kraju przyjął nieodpowiedzialny budżet – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jeżeli przestanie kupować obligacje, sytuacja może się wymknąć spod kontroli, ale jeżeli przedłuży program skupu, to straci wiarygodność wśród inwestorów.

Bez deklaracji EBC co zamierza zrobić trudno oczekiwać, że euro zacznie się wzmacniać po ostatnich spadkach.

Natomiast amerykańska gospodarka zaskoczyła nadspodziewanie dobrymi danymi za II kw., tym większe jest zaciekawienie danymi o PKB za kolejny kwartał. Będą także istotne dla giełdy, która ostatnio zaliczyła duże spadki.

Druga tura wyborów prezydenckich w Brazylii będzie istotna dla rynku surowców, a jej wyniki poznamy w niedzielę. Po pierwszej ceny kawy poszybowały w górę, po przedwyborczych nie mniej gwałtownych spadkach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.