D. Trump otwarty na wydłużenie rozejmu z Chinami. Kongres wypracował kompromis w sprawie ochrony granic, dzięki czemu zapewne nie dojdzie do kolejnego zawieszenia rządu federalnego. Sprawa Brexitu nadal pogrożona w chaosie – Bruksela nie wie, na czym stoi, a premier May prosi o czas.
Pozytywne wiadomości napływające zza Oceanu zwiększają rynkowy apetyt na ryzyko, czego jednak nie widać na notowaniach złotego. Po wczorajszym lekkim odreagowaniu dziś polska waluta ponownie słabnie. Tymczasem sygnały wysyłane z Białego Domu teoretycznie wskazują na coraz bardziej zbliżający się moment zakończenia wojny celnej pomiędzy USA z Chinami. Najpierw D. Trump oznajmił, iż byłoby mu przykro widzieć Chiny przechodzące przez trudne czasy z powodu konfliktu handlowego. Następnie pojawiły się doniesienia, iż prezydent Stanów Zjednoczonych jest otwarty na wydłużenie terminu zawieszenia broni, jeśli strony będą bliskie wypracowania kompromisu. Okazję do finalizacji negocjacji stanowić ma planowane spotkanie przywódców obu potęg gospodarczych w połowie przyszłego miesiąca. Według pierwotnych ustaleń rozejm wygasa 1. marca, a brak podpisanej umowy miałby skutkować podwyżką taryf na chińskie towary o wartości 200 mld USD do 25% z dotychczasowych 10%. Inną pozytywną informacją zza Oceanu jest wypracowane w Kongresie porozumienia w sprawie ochrony granicy z Meksykiem, dzięki któremu najprawdopodobniej będzie można uniknąć kolejnego zawieszenia rządu federalnego. Co prawda D. Trump’owi nie udało się pozyskać tylu środków, ile zamierzał, jednak oświadczył, iż rozważy przedstawioną propozycję i zapewne przyjmie, zapisując na swoim koncie kolejny sukces przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.
Nadal próżno nasłuchiwać pozytywnych wieści ze Starego Kontynentu. Po bardzo słabych danych z niemieckiego przemysłu, dziś opublikowano zdecydowanie niższy od prognoz odczyt produkcji przemysłowej dla całej Strefy Euro. Jeśli USA i Chiny faktycznie zawrą umowę handlową, bardzo możliwe, że zdecydowanie zostaną nasilone działanie wojenne skierowano przeciwko Brukseli, która znajdzie się wtedy w mocno niekorzystnej sytuacji. Nieuchronnie zbliża się termin Brexitu, a chaos który towarzyszy temu procesowi od początku jest nadal wszechobecny. Na nieco ponad miesiąc przed datą ostatecznego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, główny negocjator z ramienia UE zaapelował do Londynu o wyjaśnienie, na czym stoi. Z kolei premier May poprosiła brytyjskich parlamentarzystów o więcej czasu i rozmów oraz utrzymanie nerwów na wodzy do ostatnich chwil negocjacji z UE.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):
CHF/PLN – 3,8057 / 3,8381
EUR/PLN – 4,3104 / 4,3422
USD/PLN – 3,8215 / 3,8515
GBP/PLN – 4,9185 / 4,9667
EUR/USD – 1,1220 / 1,1316
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis