Trudne czasy dla funta

foto: pixabay

Według doniesień gazety The Guardian już w najbliższy piątek Parlament Europejski może przegłosować rezolucję, która w praktyce wymusi na Brytyjczykach zmianę podejścia w negocjacjach, znacznie zawężając pole do możliwego kompromisu w ustaleniach nad umową handlową.  PE ma zastrzec sobie prawo veta w sytuacji, kiedy umowa nie będzie miała „solidnych” zabezpieczeń, aby jak to nazwano zapewnić uczciwą konkurencję i wysokie standardy ochrony środowiska i praw pracowniczych. Wygląda na to, że mamy usztywnienie stanowisk przed zaplanowanymi na przyszły tydzień rozmowami na szczycie z udziałem premiera Johnsona, oraz szefowej KE (von der Leyen). Draft rezolucji do której dotarli dziennikarze zawiera też wezwanie Brytyjczyków do „rewizji obecnego podejścia”, co raczej tylko ich rozsierdzi.

Dla funta nie są to dobre informacje. Niskie szanse na porozumienie z UE, oraz brak politycznej woli, aby do końca czerwca złożyć wniosek o wydłużenie okresu przejściowego dla Brexitu, może oznaczać ryzyko bezumownego rozwodu z 1 stycznia 2021 r. Na to rynki zdają się nie być przygotowane.

GBPUSD

Wykres dzienny GBPUSD

Dzisiaj GBPUSD wybił się na nowe szczyty, po tym jak wczoraj doszło do zanegowania spadkowej świecy. To jednak głównie wynik wahań dolara przed posiedzeniem FED dzisiaj wieczorem. Kolejne dni mogą jednak przynieść ponowne budowanie formacji odwrócenia ostatnich zwyżek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.