5G drastycznie obniży koszt usług telekomunikacyjnych

foto: pexels.com

5G to nowa generacja systemów telekomunikacyjnych. Ta technologia obniża próg wejścia dla wielu graczy, którzy byli zablokowani wysokimi kosztami budowy sieci i opłatami licencyjnymi. Może więc być jak YouTube dla rynku dostarczania treści video.

– Operator, który zbudował sieć w modelu Open RAN może obniżyć koszty budowy sieci o 30 proc. w porównaniu do zamkniętego modelu tradycyjnego, tzw. Single RAN – mówi w rozmowie z MarketNews24 Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless. – Ja w młodości byłem entuzjastą komputera Commodore i byłem skazany na oprogramowanie i peryferia od Commodore, nie mogłem pożyczyć oprogramowania od kolegi, który miał Atari. Teraz taką sytuację mamy na rynku zabetonowanym przez kilku dostawców systemu telco, a ich rozwiązania nie są ze sobą kompatybilne na poziomie pojedynczego systemu.

Rynek zmieniło dopiero pojawienie się komputerów PC. To wówczas sprzęt stał się modularny. – Tym samym Open RAN powinien okazać się dla technologii 5G – dodaje S.Pietrzyk. – I jest to trend, który może być stosowany tak dla 4G, jak i dla późniejszych generacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.