Tak niskiego oprocentowania lokat nie mieliśmy nigdy w historii

foto: Wikimedia Commons

W 2014 r. inflacja w Polsce była zerowa. Ceny nie wzrosły, a jednak oprocentowanie lokat było dwukrotnie wyższe niż obecnie, gdy mamy rekordową inflację.

Prognozy też nie są obiecujące dla naszych oszczędności. Wysoka inflacja utrzyma się co najmniej przez I kw. br., a banki nie podwyższają oprocentowania lokat.

Kto powierzył bankowi 10 tys. zł zakładając przeciętną lokatę zarobi w ciągu roku 98 zł. To najniższy wynik w historii. Oferta bankowych depozytów nie była tak słaba od co najmniej kilkudziesięciu lat. Jeszcze nigdy dostępne dane nie odnotowały bowiem tak niskiego oprocentowania lokat. NBP wyliczył, że zakładając lokatę w grudniu 2019 roku mogliśmy liczyć jedynie na 1,21% odsetek.

Jeszcze rok temu wynik oszczędzania był o nawet 1/3 wyższy. Aktualne oprocentowanie lokat wygląda tym mniej atrakcyjnie, gdy spojrzymy w odleglejszą przeszłość. I tak w 2014 r. statystyczny depozyt dawał zarobek ponad dwukrotnie wyższy niż dziś. W 2012 r. mogliśmy na bezpiecznej lokacie zarobić ponad 4-krotnie więcej, a na przełomie lat 2008/9 nawet ponad pięć razy więcej niż dziś.

– Mamy o tyle ciekawą sytuację, że jedynie 5 bankowych lokat po potrąceniu podatku daje nadzieje na zysk wyższy niż inflacja trawiącą siłę nabywcza naszych oszczędności – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Niestety są to produkty promocyjne, wybitnie limitowane, z których często można korzystać będąc jedynie nowym dla banku klientem lub chcąc zainwestować relatywnie niewielkie pieniądze.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.