Tak niskiego oprocentowania lokat nie mieliśmy nigdy w historii

foto: Wikimedia Commons

W 2014 r. inflacja w Polsce była zerowa. Ceny nie wzrosły, a jednak oprocentowanie lokat było dwukrotnie wyższe niż obecnie, gdy mamy rekordową inflację.

Prognozy też nie są obiecujące dla naszych oszczędności. Wysoka inflacja utrzyma się co najmniej przez I kw. br., a banki nie podwyższają oprocentowania lokat.

Kto powierzył bankowi 10 tys. zł zakładając przeciętną lokatę zarobi w ciągu roku 98 zł. To najniższy wynik w historii. Oferta bankowych depozytów nie była tak słaba od co najmniej kilkudziesięciu lat. Jeszcze nigdy dostępne dane nie odnotowały bowiem tak niskiego oprocentowania lokat. NBP wyliczył, że zakładając lokatę w grudniu 2019 roku mogliśmy liczyć jedynie na 1,21% odsetek.

Jeszcze rok temu wynik oszczędzania był o nawet 1/3 wyższy. Aktualne oprocentowanie lokat wygląda tym mniej atrakcyjnie, gdy spojrzymy w odleglejszą przeszłość. I tak w 2014 r. statystyczny depozyt dawał zarobek ponad dwukrotnie wyższy niż dziś. W 2012 r. mogliśmy na bezpiecznej lokacie zarobić ponad 4-krotnie więcej, a na przełomie lat 2008/9 nawet ponad pięć razy więcej niż dziś.

– Mamy o tyle ciekawą sytuację, że jedynie 5 bankowych lokat po potrąceniu podatku daje nadzieje na zysk wyższy niż inflacja trawiącą siłę nabywcza naszych oszczędności – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Niestety są to produkty promocyjne, wybitnie limitowane, z których często można korzystać będąc jedynie nowym dla banku klientem lub chcąc zainwestować relatywnie niewielkie pieniądze.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.