Potrzeba wygody i komfortu użytkowania oraz wykorzystania technologii podczas aktywności fizycznej bez wątpienia wpłynie na wzrosty na rynku wearables. Już w 2021 roku o 32 proc. zwiększyła się liczba osób deklarujących posiadanie inteligentnych zegarków, a monitorów aktywności fizycznej o 24 proc. Z kolei o 36% rocznie ma wrosnąć rynek słuchawek bezprzewodowych. W 2022 roku możemy się spodziewać dalszego wzrostu rynku urządzeń „ubieralnych”, a być może także kolejnych innowacji w tym obszarze.
To szansa i wyzwanie dla firm. Rynek subskrypcji usług rośnie w szybkim tempie. Mając na uwadze zmieniające się preferencje konsumentów, możemy się więc wkrótce spodziewać również boomu na wynajem urządzeń wraz z oprogramowaniem i usługami. Już dzisiaj coraz więcej konsumentów podążą w tym kierunku. Ta tendencja będzie coraz silniejsza.
Maciej Sierakowski, Key Account Director z Digital Care.
Firmy, a także coraz częściej osoby prywatne, decydują się na wynajem urządzeń mobilnych w celu optymalizacji kosztów, ale też z pobudek ekologicznych. Nie chcą generować dodatkowych elektrośmieci przez zakup kolejnych komputerów lub telefonów. Wolą wynająć sprzęt w ramach miesięcznej opłaty, a zaoszczędzone na zakupie pieniądze zainwestować w rozwój biznesu.
Rynek telefonów odnawianych w Polsce jeszcze raczkuje. Na ten moment operujemy na niewielkich liczbach, ale już pod koniec roku było widać znaczący wzrost zainteresowania urządzeniami refurbowanymi jako alternatywą dla nowych telefonów, których brakowało na rynku. Wynika to z faktu, że kupując sprzęt Polacy porównują dostępne na rynku opcje zakupu i szukają rozwiązań, które są korzystne finansowo, a optymalizacja kosztów jest jednym z wyróżników trendu refurb. Z drugiej strony obserwujemy też wzrost znaczenia aspektów ekologicznych i modę na dawanie drugiego życia temu, co używane.
Maciej Sierakowski.
Trend przyszłości: metaverse wkracza do świata urządzeń mobilnych
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis