Tajemnice wynagrodzeń najsławniejszych piłkarzy na świecie

Transfer Neymar’a był jedną z największych sensacji sportowych ubiegłego roku. Młody zawodnik długo nie mógł zdecydować się na wybór klubu. Ostatecznie, po wielu tygodniach dyskusji, wahań i negocjacji, Neymar podpisał 5-letni kontrakt z francuskim Paris Saint- Germain za rekordową kwotę 198 milionów GBP! (Laurens, 2017)Piłkarze zmieniający klub, często dostają od niego premię powitalną. Francuska gwiazda, Kylian Mbappe otrzymał od PSG dodatkowo ponad 300 tysięcy GBP. Podobnie postąpiła FC Barcelona z Ousmane Dembele oraz Philippe Coutinho. Klub wypłacił zawodnikom powitalne wynagrodzenie w wysokości prawie 400 000 GBP (Doyle, 2018).

Co wpływa na zarobki piłkarzy?

Indywidualna specyfika gry, medialność, osiągnięcia i warunki fizyczne to czynniki, na podstawie których najczęściej ocenia się wartość zawodnika (Shamir i Yaldo, 2017). Na Lawerence Technological University przeprowadzono badania dotyczące relacji między tymi składowymi, a płacami piłkarzy. Zmierzono umiejętności piłkarskie ponad 100 najniżej i najlepiej opłacanych zawodników i wykryto, że Ci gorzej opłacani są płynniejsi, szybsi i lepiej śledzą pozycję przeciwnika na boisku. Z kolei najlepiej opłacani gracze, wykazali jednie lepszą sprawność siłową, która wraz z wykreowanym wizerunkiem medialnym, zdaje się niesprawiedliwie decydować o ich wyższych zarobkach (Shamir i Yaldo, 2017).

Choć wyniki badań wykazały, że wynagrodzenia zależą od cech indywidualnych piłkarzy, różne cechy są relatywnie cenne dla lig różnych krajów. Bundesliga płaci więcej piłkarzom, którzy mają lepsze warunki fizyczne i wzrok. Hiszpańska La Liga wynagradza dodatkowo za tzw: volley abilities, czyli zdolności operowania piłką w powietrzu. Badania dowiodły, że w większości europejskich lig krajowych, umiejętności istotnie wpływają na wysokość wynagrodzenia (Shamir i Yaldo, 2017). Wyjątek stanowiła jedynie polska Ekstraklasa, gdzie korelacja między płacą, a zdolnościami piłkarzy była znacząco niższa. Istotna okazała się za to zależność między prestiżem drużyny dla jakiej gra piłkarz, a jego płacą.

Kolejne badania dotyczące wynagrodzeń piłkarzy przeprowadzili Torgler i Schmidt w 2017 roku. Badania na niemieckich drużynach piłkarskich wykazały, że istnieje silna dysproporcja w zarobkach między zawodnikami w drużynach, co silnie wpływa na jakość gry i samopoczucie (Torgler i Schmidt, 2017). Dodatkowo wykazano najwyższe znaczenie indywidualnych cech zawodnika jako wyznacznika wysokości wynagrodzenia.

Czy piłkarze zarabiają za dużo?

Zdania na ten temat są podzielone. Clarke Carlisle, prezes Professional Footballers’ Association (PFA), wypowiedział się dla BBC, że zarobki piłkarzy są ustalane przez rynek i funkcjonują na znanej zasadzie popytu i podaży. Carlisle uważa, że biznes futbolowy to wielomilionowa branża, a więc zgodnie z jej zasobami, jej pracownicy mogą zarabiać tak wysokie kwoty. Prezes PFA dodaje jednak, że ogromne płace piłkarzy generują niekorzystny dystans między nimi a fanami, którzy nie rozumieją, za co i jak ustalane są wynagrodzenia ich idoli.

Stevel Powell, przedstawiciel Football Supporters’ Federation, uważa z kolei, że nieliczne gwiazdy piłkarskie mają wysokie stawki tylko ze względu na posiadanie rzadkich umiejętności. Drużyny pokroju Realu Madryt, zatrudniają najlepszych piłkarzy, takich jak np.: Gareth Bale wierząc, że ich unikatowe zdolności przyniosą im lepsze wyniki. Funkcjonowanie finansowe świata piłkarskiego opiera się zatem na wysokim popycie na świetnych graczy i niewielkiej liczbie takich zawodników do wyboru. Wokół tych najlepszych toczą się wielomilionowe negocjacje, dzięki czemu otrzymują oni takie wynagrodzenia. Jednocześnie Powell twierdzi, że środki na opłacanie piłkarzy czerpane są ze złego źródła. Na płacach gwiazd boiska najbardziej cierpią kibicie, płacą coraz większe sumy za bilety na mecze (BBC, 2013).

Podsumowanie

Wielkim gwiazdom piłki nożnej z pewnością należy się pensja, która odzwierciedla ich talent i współtworzenie sukcesów dla drużyny. Niekiedy jednak ważniejszy staje się efekt supergwiazdy (Shamir i Yaldo, 2017), niż faktyczne umiejętności zawodników, a to powoduje dysproporcję w ich wynagrodzeniach.

Źródło: wynagrodzenia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.