Tajemnice wynagrodzeń najsławniejszych piłkarzy na świecie

foto: flickr

Dlaczego tak wielu chłopców marzy, aby zostać w przyszłości piłkarzem? Wpływać może na to perspektywa sławy i bez wątpienia, wizja niebanalnego wynagrodzenia.
A jak naprawdę zarabiają piłkarze? Ile gotowe są zapłacić kluby za zawodnika? Pensje pierwszoligowych graczy sięgają nawet kilkuset tysięcy GBP tygodniowo. Z kolei najlepsi z najlepszych, swoje zarobki mogą liczyć już w milionach (Gosavi, 2018).

Porównanie średniego wynagrodzenia

Aby zauważyć, jaka przepaść dzieli zarobki najznamienitszych sław futbolu od ich kolegów z ligi, należy zapoznać się ze średnimi płacami, jakie otrzymują jej zawodnicy (Harris, 2014). Najwyższe średnie wynagrodzenia otrzymują zawodnicy angielskiej Premier League – prawie 3 mln GBP rocznie. Na drugim miejscu znalazła się niemiecka Bundesliga, ze średnią płacą- 1,5 milionów GBP/rok, a następnie włoska Serie A: ok. 1,3 mln GBP rocznie. Hiszpańska La Liga płaci piłkarzom średnio 1,2 mln GBP, a francuska Ligue 1, niecały 1 mln GBP rocznie. Polska Ekstraklasa znalazła się na 26 miejscu rankingu, ze średnią kwotą wynagrodzenia- 110 tysięcy GBP rocznie (Harris, 2014).

Wynagrodzenia najlepszych

Na zarobki najlepszych piłkarzy na świecie składają się: gra w meczach, udział w reklamach i bonusy za specjalne osiągnięcia. Wszystko zaczyna się jednak na murawie. Najwybitniejsi zawodnicy osiągają pensje kilkukrotnie wyższe od średnich zarobków swoich kolegów. Oto ranking 10 najlepiej opłacanych gwiazd boiska w 2018 roku (Gosavi, 2018):

#10 Graziano Pelle
Obecnie strzelec wyborowy drużyny Shandong Luneng, uprzednio zawodnik Southmapmton F.C. Pelle przeszedł do chińskiego klubu w 2016 roku, podpisując kontrakt warty 12 mln GBP. Wraz z międzykontynentalnym transferem, wzrosło znacznie wynagrodzenie piłkarza. Pelle zarabia obecnie ponad 300 tysięcy GBP tygodniowo. Dla porównania, w angielskiej drużynie, zarobki Włocha wynosiły 80 000 funtów na tydzień.

#9 Paul Pogba
Zawodnik Manchester United, wykupiony został od Juventus Turyn w 2016 roku za 89 mln GBP. Piłkarz uplasował się na 9 miejscu rankingu, osiągając dochody: 15, 4 mln GBP rocznie!

#8 Kylian Mbappe
Zawodnik określany mianem „francuskiej sensacji”, w 2017 roku podpisał kontrakt z francuskim klubem PSG. Dzięki tej decyzji wpisał się do grupy najbogatszych zawodników pierwszoligowych. Obecna gwiazda Paris Saint-Germain osiąga rocznie wynagrodzenie w wysokości 16 mln GBP. Swoją wartość Mbappe potwierdził, otrzymując w zeszłym roku nagrodę Golden Boy za 15 goli i 11 asyst w 27 zagranych meczach! PSG estymuje obecnie cenę wykupu piłkarza na 166 mln GBP!

#7 Givanildo Vieira de Sousa
To brazylijski napastnik, znany także pod pseudonimem „Hulk”. Od lat nie opuszcza grupy najlepiej zarabiających gwiazd boiska. W 2016 roku, piłkarz dołączył do chińskiego Shanghai PISG, wykupiony od Zenit St. Petersburg za kwotę 45mln funtów. Wyróżniający się agresywną grą 31-letni piłkarz, zarabia rocznie ponad 17 mln GBP.

#6 Cristiano Ronaldo
Jeden z najsłynniejszych zawodników świata, nie znalazł się w tym roku nawet w pierwszej piątce najdroższych gwiazd boiska! Zgodnie z Marca.com (za: Gosavi, 2018), Portugalczyk otrzymuje obecnie 18,5 mln GBP rocznie i ma podpisany kontrakt z Realem Madryt do 2021 roku.

#5 Ezequiel Lavezzi
Lavezzi jest kolejnym piłkarzem, który opuścił swój klub na rzecz chińskiej Super Ligi. W 2016 roku młody zawodnik podpisał kontrakt warty ponad 23 miliony GBP z Habei China. Zarobki Argentyńczyka sięgają obecnie 20 mln GBP rocznie, a jego wyniki wróżą jeszcze większe zyski dla chińskiego klubu. Jak podaje Sportskeeda.com, zawodnik strzelił w tym roku już 20 goli w zaledwie 27 meczach.

#4 Oscar
Oscar dos Santos Emboaba Júnior, znany lepiej jako po prostu Oscar to brazylijski piłkarz, grający obecnie dla Shanghai PISG. W chińskiej drużynie Oscar znalazł się w 2016 roku, po transferze z Chelsea F.C., wartym 60 milionów GBP. 24-letni zawodnik zarabia obecnie 21 milionów GBP rocznie i jest to 4 najwyższa płaca wśród zawodników tej drużyny.

#3 Alexis Sanchez
Reprezentant Chile znany jest ze swojej znakomitej gry dla Arsenal F.C. w latach 2015-2017. Sanchez pokazał swoją najlepszą formę podczas sezonu 2016/2017, gdy strzelił 30 bramek w 51 meczach! Obecnie 30-letni zawodnik został wykupiony przez klub Manchester United, gdzie zarabia 23 miliony GBP rocznie.

#2 Neymar
Neymar da Silva Santos Júnior lub po prostu Neymar, swoim przejściem do PSG z F.C. Barcelona, pobił rekord świata wśród transferów piłkarskich. Koszt wykupienia Neymara wyniósł francuski klub 198 milionów GBP! Inwestycja zwraca się jednak z nawiązką, gdyż piłkarz strzelił już dla PSG 24 gole w zaledwie 23 meczach! Napastnik Paris Saint-Germain zarabia obecnie prawie 32 miliony funtów rocznie, a jego wartość na rynku zawodników wzrasta nieustannie (Gosavi, 2018).

#1 Lionel Messi
Według Sportskeeda.com, to najlepszy oraz najbogatszy piłkarz na świecie już od kilku lat. Pod koniec 2017 roku Messi podpisał kolejny, tym razem 5-letni kontrakt z F.C Barceloną. To już 14 sezonów jego współpracy z klubem! Zarobki piłkarza sięgają obecnie 40 milionów GBP rocznie, nie licząc bonusów i innych źródeł dochodu, takich jak reklamy. Dzięki piłkarzowi Barcelona stała się m.in.: czterokrotnym zwycięzcą nagrody Champions League. Piłkarz zdobył dla drużyny ponad 500 goli w 602 meczach, a jak podaje TheTelegraphSport.com, jego obecna wartość rynkowa 625 milionów GBP!

Ile klub może zapłacić za zawodnika?

Zatrudnienie dobrego piłkarza to nie tylko jednorazowy wydatek, ale inwestycja w przyszłe zyski całej drużyny. Kluby są gotowe poświęcić ogromne sumy, aby zwerbować najsławniejsze nazwiska. Oto kilka ostatnich najkosztowniejszych transferów futbolowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.