Szwajcarskie rafinerie złota wznawiają produkcję

Notowania złota rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki. Cena tego kruszcu rośnie dzisiaj do okolic 1660 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od tygodnia. O sile kupujących wciąż świadczy fakt, że notowania złota rosną mimo wzrostu wartości amerykańskiego dolara.

Z technicznego punktu widzenia, najbliższym ważnym oporem dla strony popytowej na rynku złota pozostają okolice 1700 USD za uncję. Ta psychologiczna bariera dwa razy w poprzednim miesiącu zatrzymywała wzrost cen złota. Dopiero jej pokonanie otworzy notowaniom kruszcu drogę do nowej, dużej fali wzrostów.

W obliczu utrzymującej się na globalnym rynku niepewności, cena złota w najbliższych dniach może znów zaatakować ten poziom. Niemniej, do jego pokonania najprawdopodobniej będzie potrzebny większy fundamentalny impuls.

Na razie czynniki fundamentalne działają na niekorzyść strony popytowej. Ze Szwajcarii napłynęły informacje o planach częściowego wznowienia działalności operacyjnej przez trzy spore rafinerie złota: Valcambi, Argor-Heraeus oraz PAMP. Zostały one zamknięte nakazem rządu szwajcarskiego 20 marca (ze względu na nakaz ograniczenia działalności tych spółek, które nie są absolutnie kluczowe dla gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa).

Łącznie te trzy firmy przerabiają około 1500 ton złota rocznie, czyli około 1/3 globalnej produkcji. Ich zamknięcie wywołało obawy o dostępność złota w formie inwestycyjnej (sztabki, monety). Niemniej, w przypadku rychłego powrotu do produkcji, ograniczenia w podaży złotych przedmiotów powinny być relatywnie niewielkie. Na razie wspomniane rafinerie będą działały na mniej niż 50% swoich możliwości operacyjnych.

 

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

 

BOSSA FX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.