Sztuczna inteligencja pomoże leczyć pacjentów z niewydolnością serca

foto: pixabay

Już wkrótce lekarze będą mogli liczyć na pomoc sztucznej inteligencji (AI) w odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do terapii resynchronizującej CRT, często stosowanej u pacjentów z niewydolnością serca. Dzięki temu wzrosną szanse na zwiększenie liczby osób, u których terapia ta będzie przynosiła oczekiwane efekty.

Zaawansowane techniki analityczne, oparte na AI i technologii chmurowej mają coraz większe zastosowanie w kardiologii. Krakowski startup Cardiomatics, bazując na sztucznej inteligencji, stworzył nowoczesne oprogramowanie służące do automatycznej analizy i interpretacji sygnału EKG. Standardowo, analizę badania Holter EKG medycy wykonują manualnie, co bywa czasochłonne. Oprogramowanie Cardiomatics znacznie skraca ten czas, umożliwiając załadowanie zapisu badania EKG do aplikacji oraz przeprowadzenie szczegółowej analizy i interpretacji danych przez algorytm. Finalnie lekarz otrzymuje dokładny raport z badania, na którym może oprzeć swoją diagnozę.

Cardiomatics jest obecnie wykorzystywany w codziennej pracy przez wielu lekarzy głównie w krajach Europy Zachodniej. Inteligentne narzędzie AI zyskało zaufanie również Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie, który wykorzystuje Cardiomatics w badaniach dotyczących chorób układu krążenia.

– W projekcie, który opracowujemy razem z Cardiomatics, zastosowany zostanie algorytm sztucznej inteligencji do automatycznej oceny zapisu EKG, w celu oceny skuteczności terapii CRT u konkretnego pacjenta. – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

Aby w przyszłości ułatwić dokonywanie oceny skuteczności terapii CRT, zespół badawczy WUM i Cardiomatics prowadzi rejestrację sygnału EKG pacjentów. Następnie zapisy te są analizowane, a uzyskany materiał posłuży jako baza treningowa dla algorytmu sztucznej inteligencji. Na podstawie tych danych sztuczna inteligencja będzie pomagać lekarzom w podjęciu odpowiednich decyzji podczas kwalifikacji pacjentów do zabiegu.

– Cardiomatics, jako certyfikowane urządzenie medyczne, zapewniające szybkie i rzetelne raporty z badań EKG, doskonale wpisał się w potrzebę zespołu projektowego. Cieszymy się, że połączenie świata nauki i biznesu przyniesie efekty nie tylko o wymiarze ekonomicznym, ale przede wszystkim poprawiając rokowanie pacjentów z niewydolnością serca. – komentuje Rafał Samborski, CEO Cardiomatics.

 

Choroby układu krążenia są najczęstsza przyczyna śmierci dorosłych Polaków. W ciągu ostatnich 15 lat stanowią przyczynę ok. 45-50% zgonów. Jednym z głównych wyzwań jest niewydolność serca. Szansą dla niektórych pacjentów może być terapia resynchronizująca CRT, polegająca na wprowadzeniu do serca elektrod w celu stymulacji obu komór serca. W Polsce wykonywanych jest średnio ok. 3000 zabiegów wszczepiania tego rodzaju urządzeń rocznie.

Więcej informacji: contact@cardiomatics.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.