Szkolna Giełda Pracy – pierwsze kroki w karierze zawodowej

foto: pexels

Web Magazyn z przyjemnością wspiera wszelkie inicjatywy z zakresu przedsiębiorczości i szeroko pojętego biznesu. Dziś przedstawiamy niezwykle ciekawą inicjatywę „Szkolna Giełda Pracy”, w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”,  – czyli przestrzeni, w której uczniowie mają dostęp do wyszczególnionych ofert pracy, staży, wolontariatu, praktyk i kursów. Działania te mają na celu wspieranie przedsiębiorczych zachowań uczniów krakowskich szkół średnich poprzez ułatwienie im startu w interesującej ich dziedzinie.

Zespół Szkolnej Giełdy Pracy tworzy grupa młodzieży z krakowskich szkół średnich, którzy zauważyli problem braku możliwości budowania ścieżki kariery i zdobywania doświadczenia w polskiej edukacji. Niestety wejście na rynek pracy oraz poruszanie się po nim nie jest czymś łatwym, szczególnie dla młodzieży, która nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego. Z badań, które przeprowadziliśmy, wynika, że wielu młodych chciałoby odbyć praktykę, staż w firmie. Zdecydowana większość jednak nie ma pojęcia, jakie możliwości oferują im firmy. Uczniowie nie wiedzą, gdzie się zgłosić, jakie wymagania powinni spełniać czy w ogóle, gdzie szukać przedsiębiorstw, które oferują odpowiednie miejsca pracy..

Prawda jest taka, że coraz częściej uczniom szkół średnich własna przyszłość nie jest obojętna. Zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w karierze zawodowej. Uczniowie angażują się w różne akcje charytatywne, uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne lub tworzą własne projekty. Pragną robić coś więcej, niż siedzieć w szkolnej ławce i uczyć się ze sprawdzianu na sprawdzian. Młodzi pragną się rozwijać, poznawać swoje mocne i słabsze strony. Chcą zdobywać, tak cenione, doświadczenie.

Pragniemy pomóc uczniom szkół średnich w znalezieniu wymarzonej pracy. Zauważyliśmy, że brakuję bazy danych z ofertami pracy dedykowanej bezpośrednio uczniom szkół średnich. Jesteśmy przekonani, że odpowiednio przygotowana strona internetowa znacznie ułatwi cały proces zdobywania pracy.

Dlatego postanowiliśmy założyć nasz projekt, aby trudność całego procesu znalezienia odpowiedniej oferty i wejścia na rynek pracy nie spoczywała tylko i wyłącznie na barkach zainteresowanego. Stworzyliśmy i prowadzimy stronę internetową z bazą danych, gdzie można znaleźć oferty stażu/praktyki, pracy i wolontariatu dla uczniów szkół średnich. Nasza grupa cały czas stara się pozyskiwać najróżniejsze oferty, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dodatkowo prowadzimy kampanię społeczną gdzie promujemy nasza działalność oraz szerzymy szeroko pojęta wiedzę o przedsiębiorczości, a także mówimy na temat realizowania się w swoim życiu zawodowym i rozwoju kariery. Na naszym fanpage’u można znaleźć webinary takie jak np. “Czy warto zbierać doświadczenie zawodowe?” “Top 5 autoprezentacji – Jak się nie spalić na dzień dobry?”.
Ważne, aby młodzi wiedzieli, że przedsiębiorczość to nie tylko własny biznes. To przede wszystkim wykorzystywanie szans w otoczeniu i świadome podejmowanie decyzji związanych z własną przyszłością, jak chociażby właściwe dla nas studia.

My, młodzi jesteśmy zagubieni. Bardzo często nie wiemy, co chcemy robić w życiu. Dlatego stworzyliśmy Szkolną Giełdę Pracy – aby pokazać naszym rówieśnikom, jakie możliwości na nich czekają. Chcemy pomóc im, w zdobywaniu tak cennego, doświadczenia zawodowego, które pomoże im w ich przyszłej karierze zawodowej. Pragniemy promować przedsiębiorcze postawy, pomóc im, choć trochę, w znalezieniu swojej drogi w życiu.

Więcej informacji na temat projektu – szkolnagieldapracy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.