Sytuacja rynkowa 17.12.2019

Początek tygodnia przyniósł kontynuację zainicjowanej czwartkową, mocną sesją zwyżki. Pozytywne nastawienie wciąż wspierają giełdy zagraniczne, które poddają się fali optymizmu napędzanej kolejnymi doniesieniami o postępach w negocjacjach umowy handlowej USA – Chiny.

Nie zrażają nawet szacunkowe odczyty wskaźników PMI, które zwłaszcza w strefie euro notują spadek. Względem nowych historycznych rekordów głównych rynków zachodnich, krajowe indeksy wykazują jednak słabość relatywną. Na diagramie dziennym FW20 kurs dotarł w pobliże potencjalnej bariery jaką jest zniesienie 38,2% z zapoczątkowanej w listopadzie fali spadkowej. Krótkie korpusy ostatnich dwóch świec wykazują chwilę niepewności i osiągnięcie lokalnego poziomu równowagi. MACD jest bliski przełamania linii sygnalnej.

Na wykresie 60-min kurs FW20 przeszedł w fazę lokalnej stabilizacji. Sygnałem do niepokoju względem wcześniejszej tendencji wzrostowej będzie dopiero zejście poniżej ostatniego dołka 2105 pkt. Uwagę zwraca sygnał sprzedaży na MACD. W bieżącym tygodniu wygasa grudniowa seria instrumentów pochodnych, stąd też obserwowany jest proces rolowania pozycji na kolejną, marcową serię. Zmiana notowań kontraktów terminowych na indeksy DAX i SP500 od wczorajszego popołudnia implikuje neutralny początek sesji dla FW20. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na odczyty danych z USA o produkcji przemysłowej oraz budowie nowych domów.
/Marcin Brendota/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.