Sytuacja rynkowa 10.12.2019

foto: pixabay

Wall Street zakończyła sesję niewielką korektą. Traciły takie podmioty jak Apple, 3M. Inwestorzy w napięciu czekają na wieści z frontu wojny handlowej, bowiem z każdym dniem przybliżamy się do terminu 15 grudnia, w którym planowane jest nałożenie kolejnych ceł na Chiny w wysokości 160 mld USD przez prezydenta USA D. Trumpa.

Stanowisko administracji zza Oceanu jest zgoła inne, poza zapowiedzianymi obniżkami taryf na soję czy wieprzowinę planują kolejne cięcia obostrzeń w handlu, aby zwiększyć import. Kolejni urzędnicy głoszą, że we wzajemnym szacunku i równości będą starali się jak najszybciej zawrzeć pakt. Tymczasem Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin wydaje zarządzenie, na mocy którego jednostki publiczne mają zrezygnować z używania komputerów pochodzących z zagranicy, co uderza bezpośrednio w Della, Microsoft czy HP z Ameryki. Jest to według źródeł odpowiedź na „czarną listę” podmiotów prowadzoną przez prezydenta D. Trumpa, zgodnie z którą chińskie przedsiębiorstwa muszą ubiegać się o zgodę na handel z amerykańskimi podmiotami. Z danych makro, dzisiaj Chiny podały odczyt inflacji CPI za listopad, który wyniósł 4,5% wobec 3,8% poprzednio. Jutro zapadnie decyzja Fed w sprawie stóp procentowych w kraju. Dzisiaj będzie miał miejsce odczyt indeksu obrazującego nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów instytutu ZEW za grudzień (prognoza 0,5).

Polska giełda również znalazła się pod kreską w opresji roszad i przejęć w grupie spółek z głównym udziałem Skarbu Państwa. Do grona osób odwołanych ze stanowiska dołączył prezes Lotosu M. Bonc. PGNiG ma rozpocząć poszukiwanie i wydobycie węglowodorów na Ukrainie. Pekao z nowym prezesem na czele ma popracować nad nową strategią banku, przy czym rządzący zakłada, że ROE na poziomie 12,5% instytucja może osiągnąć w najbliższym czasie. Benefit Systems w ramach nowej polityki dywidendowej będzie rekomendować przeznaczanie ponad 50% zysków akcjonariuszom w latach 2020-2023. Cena węgla w RPA wzrosła o 20% co może oddziaływać na wycenę chociażby Bogdanki. /Wioletta Pawłowska/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.