Sytuacja rynkowa 09.12.2019

foto: pixabay

Zamknięcie tygodnia przyniosło kontynuację zniżki na krajowym rynku. Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, który mocno pchnęły w górę główne indeksy zachodnich rynków, pozostały z bardzo niewielkim wpływem na sentyment do rodzimego rynku akcji.

Mogłoby się wydawać, że mocniej uderzył w nas słaby raport o niemieckiej produkcji przemysłowej. Po stronie spółek indeksu bazowego głównym winowajcą piątkowej zniżki była silna przecena na PKNORLEN oraz innych spółkach paliwowych. Ogłoszona decyzja o zamiarze przejęcia Energii przez PKNORLEN została bardzo negatywnie odebrana przez akcjonariuszy. Naturalnie rodzi to obawy, mimo zaprzeczeń zarządu, że w ten sposób będą m.in. dofinansowywane aktywa górnicze Energii, wraz z planowaną budową nowego bloku energetycznego. Nie są znane żadne dokładne liczby uzasadniające decyzję od strony biznesowej, stąd podejrzenie że pomysł tej transakcji zrodził się bardziej w gremiach politycznych zyskuje na znaczeniu. Wykazywany silny wpływ SP na działalność operacyjną spółek podlegających tej zależności pogorszył nastroje również w innych giełdowych podmiotach tek grupy.

Dla FW20 na wykresie dziennym pojawiła się wysoki młot, który wraz z poprzednimi świecami (odwrócony młot i doji) podpowiada niezmiennie o obniżającym się impecie spadkowym. Dzienne minimum było już całkiem blisko strefy wsparcia sierpniowego dołka 2041 pkt. Na szybszych wskaźnikach AT są wykazywane stany wyprzedania rynku. Na diagramie 60-min na RSI i MACD są obecne pozytywne dywergencje. Zmiana notowań kontraktów terminowych na DAX i SP500 od piątkowego popołudnia implikuje neutralny początek sesji dla FW20. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na odczyt wskaźnika nastrojów inwestycyjnych Sentix./Marcin Brendota/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.