Raport Rynek Akcji 07.02.2020

Wybrane komunikaty ze spółek

 

AGORA Agora sprzedała nieruchomość w Warszawie, a wpływ transakcji na wynik operacyjny grupy w I kw. 2020 r. szacuje na ok. 6,6 mln zł – podała spółka w komunikacie. Łączna kwota przychodów uzyskanych ze zbycia wszystkich aktywów wyniosła 11 mln zł netto.

 

BLOOBER Bloober Team chce przeznaczać do kilkunastu mln USD na produkcję kolejnych gier: środki te mają pochodzić z wewnętrznych zasobów spółki – poinformował w czwartek prezes Piotr Babieno. Na 2020 rok firma planuje premierę gry o roboczym tytule „Medium” oraz projektu, będącego kontynuacją gry „Observer”. Pracuje też nad tytułem roboczo nazwanym „Black”.

 

CARBON STUDIO Zysk netto Carbon Studio wzrósł w 2019 roku do 1,1 mln zł z 0,34 mln zł przed rokiem – podała spółka we wstępnych wyliczeniach. Studio planuje na drugi kwartał premierę gry „The Wizards – Dark Times”, a na przełomie 2020 i 2021 roku zadebiutować ma gra osadzona w uniwersum „Warhammer:Age of Sigmar”.

 

GLOBALCOSMED Global Cosmed podniósł prognozy wyników finansowych za 2019 roku. Spółka podała w komunikacie, że jej przychody mogą wynieść za zeszły rok 310 mln zł, a EBITDA 19 mln zł wobec wcześniej prognozowanych odpowiednio: 304 mln zł i 14 mln zł.

 

ING 1) Zarząd ING Banku Śląskiego zamierza zarekomendować przeznaczenie na wypłatę dywidendy około 30 proc. jednostkowego zysku osiągniętego w 2019 roku – poinformował bank w komunikacie.

2) ING Bank Śląski ocenia, że 2020 rok będzie trudniejszy dla sektora bankowego, ale bank jest na to dobrze przygotowany – poinformował prezes Brunon Bartkiewicz.

 

KETY 1) Grupa Kęty ocenia, że dołek zamówień w segmencie wyrobów wyciskanych (SWW) ma już za sobą. W związku ze wzrostem skali działalności planuje w 2020 roku zwiększenie zatrudnienia o 100 osób z 5.300 osób na koniec 2019 roku – poinformowali przedstawiciele spółki.

2) Grupa Kęty planuje po wakacjach zaprezentować nową strategię rozwoju na lata 2021-2025 – poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami i analitykami przedstawiciele spółki.

 

MBANK 1) mBank zakłada w ciągu kolejnych 5 lat znaczny wzrost nowych pozwów przeciwko bankowi w związku z walutowymi kredytami hipotecznymi. Bank obserwuje wzrost całkowitej liczby indywidualnych spraw sądowych, jak również zmianę orzecznictwa w takich sprawach – poinformował w czwartek bank.

2) Odpisy w sektorze bankowym na portfele kredytów walutowych są przedwczesne, ale w obecnej sytuacji dają bankom większy komfort – ocenił Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

3) Dla mBanku lepszym inwestorem byłby podmiot nieobecny do tej pory w Polsce – poinformował Cezary Stypułkowski, prezes banku.

4) mBank szacuje, że negatywny wpływ wyroku TSUE, dotyczącego kredytów konsumpcyjnych, na wynik odsetkowy banku w 2020 roku wyniesie 90 mln zł – poinformował Andreas Boeger, wiceprezes zarządu ds. finansów.

5) mBank ocenia, że w 2020 roku nie będzie potrzeby, by emitować obligacje pod wymóg regulacyjny MREL – poinformował Andreas Boeger, wiceprezes zarządu ds. finansów.

 

TAURON Tauron zawarł z Santander Bank Polska umowę programową, na podstawie której został ustanowiony program emisji obligacji o wartości do 2 mld zł – podała spółka w komunikacie. Tauron chce dokonać pierwszej emisji obligacji w okresie trzech miesięcy od daty zawarcia umowy.

 

UNIBEP Unibep szacuje wstępnie swój skonsolidowany zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 roku na około 29 mln zł – poinformowała spółka w komunikacie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wynik ten wyniesie 29,7 mln zł.

 

 

Przegląd prasy

 

BANKI Banki: hipoteki nie powinny być tłumione. Bankowcy nie dostrzegają istotnie podwyższonego ryzyka i nie widzą konieczności regulacyjnego przykręcenia kurka z hipotekami. /Rz/
BUDOWNICTWO Będzie więcej zerwanych umów na budowach dróg. Brak efektywnych klauzul waloryzacyjnych w zawartych kontraktach grozi falą bankructw i grupowymi zwolnieniami pracowników – alarmuje BCC. /Rz/
UBEZPIECZENIA Coraz częściej sięgamy po polisy autocasco. Rośnie kwota, którą Polacy wydają co roku na polisy AC swoich pojazdów. Byłoby zapewne jeszcze więcej, gdyby średni wiek aut w Polsce był niższy. /Rz/

 

ARCTIC Zależny od Arctica szwedzki Rottneros (ma w nim ponad 51 proc. udziału w akcjach i głosach) rozczarował inwestorów wynikami. Mimo wyższej sprzedaży szwedzki producent celulozy w 2019 r. zanotował spadek zysków, będący efektem niskich cen celulozy iglastej. /Parkiet/

 

PKOBP PKO BP migruje do chmury. Lider sektora bankowego potrzebuje więcej mocy obliczeniowej, by nie zwalniać tempa rozwoju. Konkuruje już nie tylko z bankami, lecz z bigtechami. /PB/
BLOOBER 1) Bloober chce grać w wyższej lidze. Spółka zamierza produkować większe gry. Zapewnia, że ma pieniądze i zasoby kadrowe. /Parkiet/

2) Bloober Team chce zająć wyższą półkę. Jedna gra AAA za drugą i finansowanie we własnym zakresie — takie ambicje ma krakowskie studio. Myśli też o przejęciach — może być podmiotem albo obiektem. /PB

 

PGNIG Jednym z kluczowych obszarów rozwoju grupy PGNiG w najbliższych latach ma się stać szeroko rozumiany biznes biogazu i uzyskiwanego z niego biometanu. Jak ten cel będzie realizowany, na razie jednak nie wiadomo. Nowy zarząd określi to dopiero w aktualizacji obowiązującej strategii grupy, która ma powstać do końca tego roku. – informuje biuro prasowe PGNiG. /Parkiet/

 

PLASTBOX Zamierzamy konsolidować wszelkie funkcje i działania w celu osiągania efektów skali, jakbyśmy byli jedną firmą. Dzięki inwestycjom zamierzamy zwiększyć moce produkcyjne, a także lepiej wykorzystać efekt skali, co powinno przełożyć się na średnioroczne wzrosty przychodów i marży EBITDA w kolejnych latach po zrealizowaniu inwestycji – powiedział Grzegorz Pawlak, prezes Plast-Boksu. /Parkiet/

 

POLWAX Ostrożna strategia Polwaksu. Producent parafiny wyznaczył sobie strategiczne cele: zadowoli się przychodami i zyskami znacznie niższymi, niż miał ostatnio. /PB/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.