Sytuacja rynkowa 04.12.2019

foto: pixabay

Po wcześniejszych doniesieniach o ponownym zaostrzeniu polityki celnej USA wobec niektórych krajów Ameryki Południowej na wyroby stalowe oraz groźbie wprowadzenia barier celnych wobec Francji, wczorajsza wypowiedź prezydenta USA o szansach umowy handlowej z Chinami istotnie pogorszyła rynkowe nastroje.

Perspektywy rychłego zakończenia pierwszej fazy i komunikaty o wspaniale przebiegających negocjacjach, stanowiły mocną pożywkę dla utrzymującego się pozytywnego sentymentu, z nowymi rekordami amerykańskich indeksów na czele. Tymczasem wczorajsza wypowiedź prezydenta USA sugerująca być może przesunięcie głównych działań na przyszły rok i wynikające z tego ryzyko wejścia w życie w połowie grudnia zapowiadanych wcześniej kolejnych taryf celnych, diametralnie pogorszyła nastroje. Znacznym spadkom poddawała się większość głównych rynków, co wpłynęło również na krajowe notowania.

Kurs FW20 kontynuuje spadkowy ruch po poniedziałkowym wybiciu z kanału wzrostowego. Następstwem było dążenie do jego podstawy, czyli 2041 pkt. Na RSI jest już sygnalizowany stan wyprzedania rynku, ale ciemne korpusy ostatnich świec przy rosnącym wolumenie oddają wciąż utrzymującą się wysoką presję podaży. Na diagramie 60-min notowania zrealizowały poziom docelowy 2103 pkt. określony wsp. 2,618 z wcześniejszej korekty wzrostowej. RSI w tym interwale wciąż jest przy wsparciu kilkumiesięcznych dołków. ADX informuje o wysokiej sile bieżącej tendencji. Kontrakty terminowe na główne indeksy z początkiem dnia lekko odbijają w górę co implikowałoby podobne zachowanie na otwarciu sesji dla FW20. W dzisiejszym kalendarium zwracamy głównie uwagę na odczyty wskaźników PMI w sektorach usług głównych gospodarek. /Marcin Brendota/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.