Sytuacja rynkowa 03.01.2020

foto: pixabay

Początek roku przyniósł bardzo mocną zwyżkę na krajowym rynku akcji. Euforyczne nastroje wpisywały się w globalny sentyment napędzany decyzją Banku Chin o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych dla banków, co ma wesprzeć osiągniecie niższej stopy oprocentowania dla przedsiębiorstw.

Z dużą mocą odreagowały zwłaszcza spółki wydobywcze w oczekiwaniu na wzrost popytu na surowce przemysłowe ze strony Chin. Kontrakty terminowe na WIG20, mimo piątkowej świecy spadającej gwiazdy i niepewnej poniedziałkowej sesji, wykreowały po wczorajszych notowaniach długi, wzrostowy korpus, który powinien przenieść optymizm na dzisiejsze notowania. W odniesieniu do rynku kasowego brakuje jednak potwierdzenie w obrotach, które z wyłączeniem mało aktywnych sesji świątecznych były niższe od średniej ostatnich tygodni.

Na głównych rynkach światowych początek dzisiejszego dnia pozostaje wyraźnie spadkowy, co ma związek z przeprowadzonym dzisiejszej nocy zamachem na wysokiego rangą irańskiego dowódcę wojskowego przez USA. Przeprowadzony atak prawdopodobnie zaogni sytuację w regionie Bliskiego Wschodu, i takie obawy akcentują też rynki finansowe. Zmiana notowań kontraktów terminowych na indeksy DAX i SP500 od wczorajszego popołudnia implikują lekko spadkowy początek sesji dla FW20. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na odczyty wskaźników ISM w USA oraz zaplanowane liczne wystąpienia regionalnych członków FED.
/Marcin Brendota/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.