Sytuacja na rynkach 9 listopada – Senat nie dla Republikanów?

foto: pexels

Wstępne wyniki wyborów połówkowych z USA wskazują, że Republikanom udało się odbić Izbę Reprezentantów, ale w Senacie Demokraci mogą utrzymać kontrolę. Niemniej różnice w przewadze są minimalne, a o wyniku mogą zadecydować informacje ze stanów Georgia i Nevada. Dolar, który tracił wczoraj po południu na szerokim rynku, co można było wiązać m.in. z oczekiwaniami, co do przejęcia przez Republikanów kontroli nad obiema izbami, dzisiaj notuje już tylko niewielkie spadki – tym samym większej reakcji na doniesienia w temacie amerykańskich wyborów nie ma, a rynki zdają się czekać już na jutrzejsze dane nt. inflacji CPI za październik. Gdyby była niższa od 8 proc. r/r, to mogłoby to dać argumenty za dalszym osłabieniem dolara, o ile ten scenariusz nie został już częściowo zdyskontowany.

Czynnik chiński (wzrost zakażeń COVID) jest nieco ignorowany przez rynki. Dzisiejsze dane o inflacji CPI w Chinach (była niższa od oczekiwanej) mogą dawać argumenty za spekulacjami nt. wsparcia gospodarki przez Ludowy Bank Chin. Większe zainteresowanie przyciąga jednak sytuacja na kryptowalutach, gdzie zamieszanie wokół giełdy FTX i jej potencjalnego przejęcia przez Binance doprowadziło wczoraj do znaczącej zmienności na tym rynku.

Pośród G-10 najsilniejsze są dzisiaj korona szwedzka, jen, frank, oraz dolar australijski, choć zmiany są kosmetyczne (w przypadku SEK jest to wzrost o 0,22 proc. względem USD). Stabilne są euro, które jeszcze wczoraj wieczorem zostało wsparte „jastrzębim” komentarzem wiceprezesa ECB Louisa de Guindosa, oraz funt – tu agencje cytują wypowiedź głównego ekonomisty Banku Anglii, którego zdaniem ryzyko tzw. drugiej rundy inflacji nadal pozostaje znaczące.

EURUSD – korekta w ślad za odbiciem dolara na szerokim rynku

EURUSD koryguje się po tym jak przetestowane zostały okolice szczytu z końca października przy 1,0093 – nowe maksimum to rejon 1,0095. Na szerokim rynku widać dzisiaj odreagowanie dolara, po tym jak doniesienia wskazują, że Republikanie raczej nie przejmą całego Kongresu, na co liczył rynek. Wpływ może mieć też zamieszanie na kryptowalutach, które może mieć wpływ na inne ryzykowne aktywa. Kluczowe dane – inflacja CPI z USA za październik dopiero jutro, a ich istotność będzie duża.

 

Technicznie odbicie od wspomnianego rejonu oporu przy 1,0093 może skutkować zejściem w okolice wsparć przy parytecie i dalej testem strefy 0,9910-50. W średnim terminie sytuacja na EURUSD zaczyna się jednak poprawiać i wybicie nowego, lokalnego szczytu jest bardziej prawdopodobne.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.