Sytuacja na rynkach 25 sierpnia – dolar cofa się przed Jackson Hole

Czwartek przynosi korektę dolara na szerokim rynku, która była widoczna już wczoraj po południu. Uwagę zwraca nieco lepszy klimat na globalnych rynkach akcji, które wyhamowały przecenę. Nadal w górę pną się jednak rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie dotarły do 3,10 proc.), co pokazuje jak rynki są podzielone, co do tego, czy jutrzejsze wystąpienie szefa FED na sympozjum w Jackson Hole rzeczywiście będzie można uznać za istotne. Jerome Powell może przecież być jak rasowy dyplomata, w efekcie o ruchach FED zdecydują dane makro, a te istotne poznamy na początku i w połowie września (rynek pracy i inflacja). Niemniej bilans tych, które zostały opublikowane w ostatnich dniach (zwłaszcza PMI i sprzedaż domów) mogą wskazywać na to, że amerykańska gospodarka właśnie minęła punkt przełomowy i za chwilę wejdzie w poważniejsze spowolnienie. Niewykluczone jednak, że dla decydentów w FED to inflacja pozostanie kluczowym problemem i strategia stóp procentowych będzie tak naprawdę ściganiem się z czasem przy pełnej świadomości, że takie podejście może doprowadzić do recesji.

Dzisiaj najsilniejsze są waluty Antypodów, korona norweska, oraz funt, euro i jen (w grupie G-10). Na razie wygląda to na techniczne odbicie. W przypadku funta uwagę będą zwracać wypowiedzi szefa Banku Anglii na sympozjum w Jackson Hole (weźmie w nim udział), a dla euro ważne mogą okazać się doniesienia dotyczące konserwacji gazociągu Nord Stream. Dzisiaj w kalendarzu mamy indeks Ifo z Niemiec, zapiski z ostatniego posiedzenia EBC, oraz drugi odczyt PKB w USA.

EURUSD – wzrosty ponad parytet są gaszone

Mimo, że indeks nastrojów w niemieckim biznesie (Ifo) wypadł nieźle – w sierpniu spadł zaledwie o 0,2 pkt. do 88,5 pkt. wobec szacunków na poziomie 86,7 pkt. to jednak jego wpływ na zachowanie się EURUSD może być ograniczony. Chociaż faktycznie w połączeniu z szacunkami PMI jakie poznaliśmy w tym tygodniu, oraz rannymi danymi PKB za II kwartał (ostatecznie 0,1 proc. k/k i 1,8 proc. r/r) jawi nam się nie aż tak pesymistyczny obraz europejskiej gospodarki (chociaż określanie perspektyw maja swoją specyfikę).

Wykres dzienny EURUSD

Próba mocniejszego wybicia ponad poziom parytetu została zgaszona (cofnięcie z 1,0333). To pokazuje, że rynek może pozostawać w ograniczonym paśmie wahań w oczekiwaniu na jutrzejsze wystąpienie szefa FED w Jackson Hole.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.