Spikerka Izby Reprezentantów, a zatem „osoba numer trzy” w USA ma dzisiaj późnym wieczorem odwiedzić Tajwan, który od dziesięcioleci nie jest formalnie uznawany przez Chiny. Jeszcze kilka dni temu władze w Pekinie zagroziły, że wizyta Nanci Pelosi w Tajpej doprowadzi do wzrostu napięcia pomiędzy dwoma mocarstwami. W mediach pojawiły się spekulacje, jakoby Chiny miały wysłać dodatkowe lotniskowce na Morze Południowochińskie, a Tajwan podniósł stan gotowości swoich wojsk. Dla rynków to jednak dobry pretekst do schłodzenia nastrojów, co było dobrze widać podczas handlu w Azji. Giełdowe indeksy cofnęły się też po tym, jak Wall Street zakończyła handel mieszanie (indeks ISM dla przemysłu nie dał jednak wystarczających inspiracji). Dzisiaj rano dolar jest mocny na szerokim rynku, silniejszy jest tylko jen, który kontynuuje zwyżki (USDJPY spadł poniżej 131,00 w ślad za podobnym ruchem na rentownościach amerykańskich obligacji – 10-letnie zeszły poniżej 2,60 proc.).
Najsłabszą walutą jest dzisiaj dolar australijski, chociaż RBA zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 1,85 proc. W komunikacie stwierdzono jednak, że szczyt inflacji może wypaść w tym roku, a w przyszłym wskaźnik CPI może powrócić do celu. Jednocześnie decydenci nie doprecyzowali jakie ruchy na stopach możemy zobaczyć na jesieni. Rynek odebrał, zatem dzisiejsze sygnały z RBA jako „gołębie”.
W gronie słabych walut są dzisiaj też dolar nowozelandzki, korony skandynawskie, a także waluty naszego regionu. Względnie stabilnie wypadają euro (EURUSD cofnął się po nieudanym wybiciu oporu 1,0275), oraz funt. Dzisiejszy kalendarz makro będzie ubogi w dane, stąd też rynki będą bardziej wrażliwe na wydarzenia geopolityczne – w nocy Biały Dom potwierdził też zabicie szefa Al-Kaidy, który przebywał w Afganistanie.
AUDUSD – nerwowa reakcja na przekaz RBA
Wczoraj dolar australijski był w gronie najsilniejszych walut, dzisiaj natomiast mamy brutalną realizację zysków. Wprawdzie stopy procentowe zostały podwyższone o 50 punktów bazowych, to jednak niektórzy na rynku po cichu liczyli na więcej. Jednocześnie przekaz jaki towarzyszył tej decyzji nie był „jastrzębi” – RBA widzi nieodległy szczyt inflacji i spodziewa się jej spadku w stronę celu już w przyszłym roku i tym samym nie chce określać przyszłej ścieżki podwyżek na jesieni. Poza przekazem z RBA nałożył się też wzrost napięcia pomiędzy USA, a Chinami w kontekście planowanej wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie.
Technicznie czarna świeca spadkowa wygląda źle, gdyż przykrywa świece z ostatnich pięciu dni. To może sugerować szybki ruch w stronę wsparcia przy 0,6830, jeżeli popyt wcześniej nie zdobędzie się na jakąś kontrę.
Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Nota prawna:
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.
DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis