Sytuacja na rynkach 19 sierpnia

foto: pixabay

Bieżący tydzień coraz dobitniej nakreśla słabość amerykańskiego dolara. Wczoraj notowania FUSD zeszły chwilowo do okolic 92 pkt., czyli do nowych tegorocznych minimów.

Dolar stracił na wartości w relacji do głównych globalnych walut. Notowania eurodolara wczoraj poszybowały w górę do prawie 1,1965 i dopiero pod koniec sesji oddały część tych wzrostów. Tak czy inaczej, wzrost notowań tej pary walutowej ponad 1,1915 oznacza wybicie się na najwyższe poziomy od maja 2018 roku, czyli od ponad dwóch lat.

Jeszcze bardziej dobitnie słabość dolara pokazuje wykres wartości tej waluty w relacji do szwajcarskiego franka. Notowania USD/CHF znalazły się dzisiaj w okolicach 0,9020, co oznacza najniższe poziomy od stycznia 2015 roku. Niemniej, warto przy tej okazji wspomnieć, że frank w ostatnich miesiącach jest atrakcyjnym dodatkiem do portfela dla wielu inwestorów ze względu na swój status bezpiecznej przystani.

W relacji do dolara dobrze radzi sobie nawet brytyjski funt, targany niepewnościami związanymi z Brexitem. Kurs GBP/USD  wczoraj przekroczył poziom 1,32, niewidziany na tym rynku od stycznia br.

Dzisiaj rano wartość dolara już nie kontynuuje spadków, ale do optymizmu na tym rynku daleko. Notowania FUSD poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, a cały dzień na rynku prawdopodobnie upłynie pod znakiem wyczekiwania na minutes Fed.

OKIEM ANALITYKA – CZY DOLAR MOŻE ZEJŚĆ JESZCZE NIŻEJ?

Na rynku amerykańskiego dolara na razie nie widać końca presji spadkowej. Zejście indeksu dolara na nowe minima – po około dwóch tygodniach konsolidacji – i było sygnałem utrzymywania się spadkowego trendu, a więc również możliwości jego kontynuacji w średnioterminowej perspektywie.

Nie ulega wątpliwości, że amerykański dolar wykazuje słabość już od marca, a ostatni rozwój wydarzeń raczej nie sprzyja jego umocnieniu. Mowa tu przede wszystkim o drugiej fali pandemii, mocno uderzającej w gospodarkę Stanów Zjednoczonych, jak również o powiązanych z nią działaniach stymulacyjnych – zarówno tych związanych z polityką monetarną, jak i fiskalną.

O ile fundamenty raczej jednoznacznie działają na niekorzyść dolara, to sytuacja techniczna już niekoniecznie. Oscylatory sugerują, że notowania FUSD zeszły do technicznego poziomu wyprzedania – a analogicznie, kurs EUR/USD  sięgnął po raz kolejny poziomów wykupienia. RSI pokazuje także negatywną dywergencję na wykresie eurodolara, co wskazuje na możliwość odreagowania spadkowego w krótkoterminowej perspektywie.

Tak czy inaczej, najbliższe godziny i dni mogą przynieść wiele ciekawych zwrotów akcji. Dzisiaj wieczorem polskiego czasu opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia FOMC, które najprawdopodobniej rzucą więcej światła na możliwe działania Fed we wrześniu. Jutro pojawi się protokół z posiedzenia ECB, a pojutrze wstępne odczyty indeksów PMI za sierpień w USA. To daje notowaniom dolara wiele pola do manewru w krótkoterminowej perspektywie.

(Sporządziła : Dorota Sierakowska – DM BOŚ)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.