Sytuacja na rynkach 17 listopada – dolar może odbić?

foto: pixabay

Czwartkowy ranek przynosi lekkie podbicie dolara względem większości walut, chociaż nie jest to ruch na szerokim rynkuSilniejsze od amerykańskiej waluty są dolar nowozelandzki, funt, jen i euro (w przestrzeni G-10), chociaż ta przewaga jest kosmetyczna. Najsilniejszy NZD zyskuje zaledwie 0,2 proc. względem USD (chociaż opublikowana inflacja PPI z Nowej Zelandii wypadła poniżej prognoz). Co ciekawe AUD lekko słabnie względem USD, chociaż dane z australijskiego rynku pracy wypadły nieźle – w październiku stopa bezrobocia obniżyła się do 3,4 proc., a zatrudnienie wzrosło o 32,2 tys.

Co dalej z amerykańską walutą? Wczoraj „jastrzębi’ Christopher Waller przyznał, że bardziej „komfortowy” dla FED byłby ruch na stopach w grudniu o 50 punktów bazowych (wobec wcześniejszych posunięć o 75 punktów baz.), co w zasadzie przesądza to, co było już wiadome wcześniej. Tyle, czy zmniejszenie skali podwyżek stóp procentowych może być równoznaczne z ograniczeniem ich tempa? Decydenci z FED nie chcą wskazywać na związek z niższą inflacją CPI z minionego czwartku, a potencjalnym sufitem dla stóp procentowych w 2023 r. O ile mediana oczekiwań rynku w ostatnim czasie została obniżona do 4,75-5,00 proc. (ostatnia podwyżka w marcu), o tyle analitycy Goldman Sachsa powrócili właśnie do koncepcji 5,00-5,25 proc. dodając podwyżkę w maju. Czy podobnych opinii będzie więcej? Jeżeli rynki stwierdzą, że sufit dla FED cały czas jest szacowany, to może być to pretekst dla podbicia dolara. Zwłaszcza, że po sygnałach płynących z innych banków centralnych widać przesunięcia w stronę strategii mniejszych podwyżek na posiedzenie –  jak donosi Bloomberg decydenci w EBC mieliby się skłaniać w stronę ruchu o 50 punktów baz. na grudniowym posiedzeniu.

Dzisiaj w kalendarzu mamy dane o inflacji CPI w strefie euro (ostateczne), oraz paczkę informacji z USA. To dane makro – cotygodniowe bezrobocie, regionalne indeksy Philly FED i Kansas FED, oraz odczyty z rynku nieruchomości – ale i też kolejne wystąpienia przedstawicieli FED (Bullard, Bowman, Mester, Kashkari, Jefferson).

EURUSD – korekta coraz bardziej prawdopodobna?

Ostateczna inflacja HICP za październik dla strefy euro wypadła nieco poniżej oczekiwań – to wartości 10,6 proc. r/r i 5,0 proc. r/r dla bazowej, które są i tak wyższe, niż we wrześniu. Niemniej agencja Bloomberg donosi powołując się na swoje źródła, że w ECB konsensus dla grudniowej podwyżki stóp procentowych to bardziej 50 punktów baz., niż kolejna agresywna podwyżka o 75 punktów baz. Nie powinno być to zaskoczenie, biorąc pod uwagę podziały w ECB, oraz widoczną tendencję także w innych bankach centralnych, aby podwyższać stopy procentowe metodą mniejszych kroków na posiedzenie. Niemniej dla EURUSD może być to jakiś pretekst do korekty, zwłaszcza, że dolar zaczyna się odbudowywać na szerokim rynku po ostatniej przecenie.

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie notowania EURUSD już naruszyły w ostatnich dniach wsparcie przy 1,0350-60 – było to przy okazji incydentu rakietowego w Polsce, ale to był ruch na fali emocji. Teraz możemy zobaczyć już właściwe zejście, które jednocześnie może zapowiadać dłuższy ruch, niż tylko powrót do 1,0270-80 z wtorku i środy.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.