Dolar jest słabszy na szerokim rynku, co tłumaczy się wyczekiwaniem inwestorów na jutrzejszy komunikat FED. Wczorajsze zamknięcie giełdowych indeksów na Wall Street było pozytywne, ale inwestorzy w Azji byli nieco ostrożniejsi. Pozytywne informacje napłynęły z Chin (sierpniowa produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna), co wzmocniło juana. Poznaliśmy też komunikat po posiedzeniu RBA – bank centralny nie zamierza się spieszyć ze zwiększaniem skali luzowania, chociaż pozostaje w gotowości – w efekcie AUD jest dzisiaj najmocniejszą walutą w zestawieniach. Dużą uwagę nadal przyciąga funt, który dzisiaj pozostaje stabilny po tym, jak wczoraj parlament skierował kontrowersyjny pakiet ustaw (Internal Market Bill) do dalszych prac w komisjach. To raczej nie poprawi relacji z Unią Europejską. Ciekawy jest też wątek dotyczący TikToka. Okazuje się, że chińska spółka ByteDance planuje nie sprzedaż swoich amerykańskich aktywów, a restrukturyzację firmy, w ramach której nowymi akcjonariuszami zostaną amerykańskie Oracle i fundusze Sequoia Capital. Rynek zaczyna być sceptyczny co do tego, na ile taki ruch zyska aprobatę Donalda Trumpa, który wskazywał aplikację TikTok jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i zakazał jej funkcjonowania w obecnej formule na terenie USA. Ten wątek może być, zatem nadal czynnikiem ryzyka dla rynków.
Dzisiaj uwagę przyciągnie indeks ZEW z Niemiec (godz. 11:00), oraz dane nt. produkcji przemysłowej w USA (godz.15:15). W kraju mamy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
OKIEM ANALITYKA – TRUDNOŚCI INTERPRETACYJNE
Trudno wymagać od inwestorów, aby byli bardziej aktywni przed FEDem. Zresztą ostatnie miesiące nauczyły ich pewnego prostego schematu, który mają nadzieję powielić teraz. Niemniej najbliższy kwartał będzie okresem większych wyzwań i czegoś, co można nazwać trudnością interpretacyjną. Trudno oczekiwać, aby jutrzejsze sygnały, jakie napłyną z Rezerwy Federalnej miały posłać rynki w stronę wyraźnej przeceny, ale i też jakoś nie widać pola na którym Jerome Powell miałby czymś zaskoczyć – to już zrobił w Jackson Hole. Otwartym wątkiem pozostaje też kwestia COVID-19 – czy nadal grać pod rychłą szczepionkę, czy też obawiać się trudnego okresu jesienno-zimowego? Kolejny temat to listopadowe wybory – nie można jednoznacznie powiedzieć, który prezydent byłby lepszy dla rynków finansowych. Tu ważne będą relacje amerykańsko-chińskie. Czy Trump zechce wykorzystać wątek Tik-Toka w kampanii, która za chwilę będzie dość ostra? Wreszcie wątek europejski. Johnson gra z Unią Europejską w otwartą konfrontację. Rebelianci w Partii Konserwatywnej są zbyt słabi, aby mu przeszkodzić. Bezumowny Brexit jest coraz bardziej realny, chociaż uderzy we wszystkich. Tym samym może pojawić się teza, że politycy zrobią wszystko, aby taki nie był. Punktów do dyskusji jest wiele, podobnie jak prawidłowych odpowiedzi…
(Marek Rogalski – DM BOŚ)
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis