Środa przyniosła stabilizację notowań

Po trzech z rzędu sesjach solidnych zwyżek WIG20, w trakcie których indeks urósł łącznie o 3% (vs. raptem +0,4% dla mWIG40 i +0,1% dla sWIG80), środa przyniosła stabilizację notowań, przy lekko pozytywnej sesji na rozwiniętych rynkach europejskich. Na Wall Street sesja mocnych wzrostów, z kolejnymi rekordami Nasdaq Composite.

Sektorowo, udana sesja na spółkach paliwowych (w samym czerwcu PKN Orlen wzrósł już o 8,6%, a Lotos o 8,1%), które kontynuowały dobre zachowanie, po wcześniejszych publikacjach modelowych marż rafineryjnych za maj (w przypadku Orlenu najwyższa tegoroczna, w przypadku Lotosu druga najwyższa, nieco niższa niż za kwiecień) oraz po informacji o przejęciu od ministra energii nadzoru nad spółkami przez Mateusza Morawieckiego. Istotną dla spółek informacją może być przyjęcie w dniu wczorajszym przez Sejm ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która m.in. wprowadza nowe obciążenie w postaci opłaty emisyjnej od paliw (rząd szacuje wpływy rzędu 1,7 mld zł z tego tytułu na 2019 r.). Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli obu spółek wywnioskować można było, że spółki te są gotowe wziąć wspomniane koszty „na siebie”. Lekki spadek na wczorajszej sesji zanotował KGHM, chociaż ceny miedzi kontynuowały wczoraj solidne zwyżki, wiedzione tarciami w spółce BHP Billiton.

Z komunikatu Coliana, opublikowanego po zamknięciu wczorajszej sesji, wynika, iż podmioty, które ogłosiły wezwanie na akcje spółki, rozważają podniesienie ceny akcji w wezwaniu, z 3,76 zł do 4,00 zł (zgłoszono odpowiedni projekt uchwały na WZA, które odbyć ma się 11 czerwca). Wczorajszy kurs zamknięcia Coliana to 3,86 zł.

W kalendarium na dziś uwagę zwraca m.in. finalny odczyt dynamiki PKB w strefie euro za I kw. 2018 r. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.