Sprzedający mieszkania oczekują jeszcze szybszego wzrostu cen

foto: dompress

Tempo wzrostu cen ofertowych przekroczyło tempo wzrostu cen transakcyjnych. To oznacza, że sprzedający oczekują jeszcze szybszego. szybszego wzrostu cen. Rynek jest coraz bardziej rozgrzany.

Najbardziej jest to odczuwalne w Warszawie. W stolicy na rynku wtórnym już przez cztery kolejne kwartały ceny ofertowe przekraczają 10 tys. zł. Natomiast ceny transakcyjne były poniżej poziomu 9 tys. zł za m kw.

W siedmiu największych miastach nadal utrzymuje się wysoki udział mieszkań kupowanych za gotówkę. Tak realizowanych jest ok. 65 proc. zakupów, jak wynika z cokwartalnej analizy NBP (dotyczącej III kw. 2019 r.). Dynamika wzrostu wartości kredytów hipotecznych też jest bardzo wysoka.

– Banki udzielają coraz więcej kredytów, to już jest ok. 15 mld zł kwartalnie, a na rynek mieszkaniowy wchodzi młode pokolenie, które nie zna wysokiej inflacji – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. – Biorąc kredyt na 25-30 lat warto zastanowić się jakie będą skutki wyższej inflacji, gdy stopy procentowe wzrosną i comiesięczna spłata kredytu będzie bardziej obciążać budżet domowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.