Spowolnienie gospodarcze będzie bardziej dotkliwe dla firm i gospodarstw domowych

pexels

Spowolnienie gospodarcze w Polsce nie będzie tak łagodne i mało dotkliwe jak mogło się to wydawać jeszcze w połowie ubiegłego roku.

Konfederacja Lewiatan w swej prognozie przewiduje, że w 2020 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., zaś inflacja średnioroczna 3,5 proc. Dynamika konsumpcji prywatnej osiągnie 3,2 proc., a inwestycji 2,8 proc. Stopa bezrobocia wzrośnie do 5,6-5,7 proc.

– Przewidujemy głębsze spowolnienie gospodarcze niż większość analityków – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Zasadnicze powody są dwa. Pierwszy, związany jest ze spowolnieniem gospodarczym na świecie. Drugi powód wynika z wyjątkowej sytuacji właśnie w Polsce.

Jak ocenia Konfederacja Lewiatan „Fundamentalnym problemem jest sprzeczność w polityce publicznej, która z jednej strony deklaruje chęć wspierania przedsiębiorczości, a z drugiej zmiennością prawa i przesadną opresyjnością w jego interpretacji tłumi ją, podnosząc koszty transakcyjne funkcjonowania firm małych i średnich”.

– Niepewności i nieprzewidywalności, dużej liczby zmian w przepisach, także podatkowych obawiają się przedsiębiorcy w tym roku. Apelujemy o spowolnienie procesu stanowienia prawa i tworzenie regulacji w dialogu z firmami – mówi M.Witucki z Konfederacji Lewiatan.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.