Spotkanie OPEC+ bez zaskoczeń

foto: pgnig.pl

Zgodnie z zapowiedziami, wczoraj miało miejsce spotkanie tzw. komitetu technicznego OPEC+. Jest to organ, który powstał po to, aby monitorować dopasowanie poszczególnych sygnatariuszy porozumienia naftowego do określonych limitów produkcji ropy, a także sugerować dalsze kierunki działań.

Wczorajsze spotkanie online miało na celu przede wszystkim upewnienie się, że każdy kraj będzie przestrzegał narzuconych na niego ograniczeń produkcji. Nowe porozumienie naftowe zakłada bowiem, że cięcia produkcji ropy naftowej w OPEC+ w miesiącach maj-lipiec mają wynieść łącznie aż 9,7 mln baryłek dziennie, czyli około 10% całkowitej globalnej produkcji.

W maju większość krajów dopasowała się do narzuconych im limitów, a niektóre – kilka krajów Bliskiego Wschodu – zrobiły to nawet z nadwyżką. Niemniej, wśród sygnatariuszy porozumienia znalazły się także państwa, którym ograniczanie produkcji ropy idzie znacznie wolniej niż zakładano. Należą do nich m.in. Irak, Nigeria czy Kazachstan. Wczoraj komitet OPEC+ upomniał te kraje i wezwał je do bardziej stanowczych działań.

Powyższe komunikaty stanowią pozytywny akcent, sprzyjający stronie popytowej na rynku ropy naftowej. Nie są one jednak zaskoczeniem dla inwestorów. Nie dziwi także wstrzemięźliwość OPEC+ dotycząca dalszych działań – na razie organizacja ta nie podjęła decyzji co do sierpnia, tj. tego, czy przedłuży rekordowe cięcia produkcji o kolejny miesiąc, czy jednak już je zmniejszy.

 

Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.