Znana połowa składu turniejów olimpijskich siatkówki. Kto jeszcze zagra w Tokio?

Źródło: WIkimedia Commons

Polscy siatkarze w weekend po kapitalnej grze w Gdańsku zapewnili sobie olimpijski awans, panie muszą jeszcze o udział w Tokio powalczyć, ale faworytkami nie będą. Jak mogą wyglądać składy siatkarskich turniejów olimpijskich? Oto nasze prognozy.

Szczęśliwa siódemka

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet znamy siódemkę uczestników olimpijskich zmagań. Pewne miejsca – już od czasu otrzymania organizacji turnieju – mają reprezentacje Kraju Kwitnącej Wiśni. W zakończonych tydzień temu turniejach interkontynentalnych kobiet awans do igrzysk uzyskały ponadto Serbki, Chinki, Amerykanki, Brazylijki Rosjanki i Włoszki. W zakończonych kilka dni temu turniejach męskich paszporty do Tokio wywalczyły ekipy Brazylii, USA, Włoch, Polski, Rosji i Argentyny. Teraz pora na dalszą część kwalifikacji.

Polki w styczniu o kwalifikację, poziomem odstaje tylko Afryka

Zacznijmy od pań i odnieśmy to do sytuacji reprezentacji Polski. Kolejne przepustki do Tokio zdobędą zwycięskie reprezentacje turniejów kontynentalnych w Azji, Afryce, Europie, Ameryce Południowej oraz Ameryce Północnej i Centralnej. W przypadku Starego Kontynentu, w turnieju zagra osiem najwyżej klasyfikowanych drużyn w rankingu CEV, które jeszcze nie mają olimpijskiego paszportu. Ważny jest tu jednak występ na dobrze premiowanych punktowo Mistrzostwach Europy, które od 23 sierpnia do 8 września odbędą się w czterech państwach Europy – na Węgrzech, na Słowacji, w Polsce i w Turcji. Jeśli Polki załapią się do 8-ki rankingu, a przy obecnej postawie naszych pań jest to niemal pewne, o kwalifikację powalczą w styczniu – prawdopodobnie w Berlinie. Najgroźniejszymi rywalkami będą Turczynki i Holenderki. Mimo wielkiej wiary w kadrę Jacka Nawrockiego, to te pierwsze pewnie będą się cieszyć z olimpijskich paszportów.

Faworytkami do uzyskania kwalifikacji w Azji będą Koreanki z Południa, których najgroźniejszymi przeciwniczkami będą Tajki. Te ostatnie bardzo ambitnie grały we Wrocławiu i uległy Biało-Czerwonym dopiero po tie-breaku. Afryka jest zdecydowanie najmniej siatkarsko kojarzącym się kontynentem, stąd kto wejdzie do Tokio – Kamerun, Kenia czy Algieria – raczej będzie czerwoną latarnią. Z Ameryki Południowej największe szanse na kwalifikacje dajemy Argentynie, z Ameryki Północnej i Środkowej awansuje pewnie Dominikana.

Morderczy bój w Europie

Styczniowy Berlin przed trzema laty. Reprezentacja Polski gra o przetrwanie w kontynentalnym turnieju decydującym o awansie do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro – wygrywa horror w meczu o 3. miejsce z Niemcami i dostaje przepustkę do turnieju interkontynentalnego ostatniej szansy, który wygrywa i zdobywa olimpijski awans. Na szczęście, teraz takiej drogi polscy siatkarze już nie przejdą. Mają rok, by w spokoju przygotować się do najważniejszych zawodów czterolecia i wreszcie przywieźć medal, a nie tak jak na czterech ostatnich imprezach tej rangi tylko ćwierćfinał.

O olimpijski awans z Europy bój stoczą zapewne reprezentacje Francji i Serbii. Jako, że jedna i druga drużyna to bardzo uznane marki, drugiej będzie niezmiernie żal. Może do walki o awans włączy się jednak ktoś inny? Bułgaria, Niemcy, Holandia? Każda z tych drużyn ma potencjał, by to zrobić, ale my typujemy Francję. Jeśli chodzi o pozostałe kontynenty, w Azji nie do ruszenia będzie pewnie Iran, który jednak będzie musiał uważać na Chiny i dołączoną kilka lat temu Australię. W Afryce słabość podobna jak u pań, ale Egipt nie powinien obniżyć jakości turnieju olimpijskiego. W Ameryce Południowej, w związku z szybkim awansem Brazylii i Argentyny kolejne miejsce pewnie przypadnie Wenezueli. Na weekendowym awansie „Albicelestes” ucierpiała za to Kanada, która będzie musiała wygrać turniej kontynentalny, ale w pojedynkach z takimi reprezentacjami jak Kuba, Meksyk czy Portoryko tym razem plamy być nie powinno.

Prawdopodobny skład siatkarskich turniejów olimpijskich.

Mężczyźni:
Japonia (gospodarz)
Brazylia, USA, Włochy, Rosja, Polska, Argentyna – turnieje interkontynentalne
Iran, Egipt, Francja, Wenezuela, Kanada – turnieje kontynentalne

Kobiety:
Japonia (gospodarz)
Serbia, Chiny, USA, Brazylia, Rosja, Włochy – turnieje interkontynentalne
Korea Południowa, Kamerun, Turcja, Argentyna, Dominikana – turnieje kontynentalne

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1079 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.